Ministerstvo dopravy nabídne liberalizaci na trati Košice–Moldava nad Bodvou

Ministerstvo dopravy nabídne liberalizaci na trati Košice–Moldava nad Bodvou

14.5. - Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenské republiky zveřejnilo další úsek železniční tratě, který bude součástí liberalizačního balíčku. Po úseku Žilina-Rajec připravuje soutěž na trati č. 160 Košice-Zvolen, konkrétně na úseku mezi Košicemi a Moldavou nad Bodvou. Resort už oznámil záměr vypsat soutěž na této trati v Úředním věstníku Evropské unie. Jedná se o podmínku, kterou je třeba splnit rok před samotným konáním soutěže.

„Vytipovali jsme tratě, které jsou z hlediska dopravní obslužnosti relativně samostatnými úseky. V prvé řadě nám záleží na tom, aby celý proces proběhl bez zbytečných chyb a komplikací a aby soutěž přinesla především výhody a přilákala do vlaků další cestující,“ řekl ministr dopravy Arpád Érsek.

Celý jedenatřicetikilometrový úsek mezi Košicemi a Moldavou nad Bodvou je částečně elektrifikovaný (v úseku Košice-Haniska u Košic). Dobudování elektrifikace na zbývající části, tedy asi 20 kilometrech, je naplánováno v rámci operačního programu II. Ukončení se předpokládá v polovině roku 2021. Zároveň budou mít vlaky konečnou zastávku v novém terminále integrované osobní dopravy ve stanici Moldava nad Modvou-město. V současnosti na trati jezdí sedm párů vlaků denně, přičemž v rámci soutěže by se měl provoz na úseku dále zintenzivnit.

Ministerstvo dopravy chce transparentní veřejnou soutěží umožnit, aby se o přepravu na vybraných železničních tratích mohlo ucházet široké spektrum dopravců, tedy malé i velké společnosti. Během následujících měsíců plánuje slovenské ministerstvo dopravy zveřejnit další tratě, které budou součástí liberalizačního balíčku. V souladu s evropskou legislativou a podmínkami Evropské unie by měly být soutěže vypisovány už v příštím roce.

(mna)

spinner