DN č. 19 - IAA Hannover 2018, Automobilová technika, InnoTrans Berlín, vychází 13.9., uzávěrka již 23.8.! 

Ministerstvo dopravy nabídne liberalizaci na trati Košice–Moldava nad Bodvou

Ministerstvo dopravy nabídne liberalizaci na trati Košice–Moldava nad Bodvou

14.5. - Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenské republiky zveřejnilo další úsek železniční tratě, který bude součástí liberalizačního balíčku. Po úseku Žilina-Rajec připravuje soutěž na trati č. 160 Košice-Zvolen, konkrétně na úseku mezi Košicemi a Moldavou nad Bodvou. Resort už oznámil záměr vypsat soutěž na této trati v Úředním věstníku Evropské unie. Jedná se o podmínku, kterou je třeba splnit rok před samotným konáním soutěže.

„Vytipovali jsme tratě, které jsou z hlediska dopravní obslužnosti relativně samostatnými úseky. V prvé řadě nám záleží na tom, aby celý proces proběhl bez zbytečných chyb a komplikací a aby soutěž přinesla především výhody a přilákala do vlaků další cestující,“ řekl ministr dopravy Arpád Érsek.

Celý jedenatřicetikilometrový úsek mezi Košicemi a Moldavou nad Bodvou je částečně elektrifikovaný (v úseku Košice-Haniska u Košic). Dobudování elektrifikace na zbývající části, tedy asi 20 kilometrech, je naplánováno v rámci operačního programu II. Ukončení se předpokládá v polovině roku 2021. Zároveň budou mít vlaky konečnou zastávku v novém terminále integrované osobní dopravy ve stanici Moldava nad Modvou-město. V současnosti na trati jezdí sedm párů vlaků denně, přičemž v rámci soutěže by se měl provoz na úseku dále zintenzivnit.

Ministerstvo dopravy chce transparentní veřejnou soutěží umožnit, aby se o přepravu na vybraných železničních tratích mohlo ucházet široké spektrum dopravců, tedy malé i velké společnosti. Během následujících měsíců plánuje slovenské ministerstvo dopravy zveřejnit další tratě, které budou součástí liberalizačního balíčku. V souladu s evropskou legislativou a podmínkami Evropské unie by měly být soutěže vypisovány už v příštím roce.

(mna)

spinner