​Kreml pokládá litevská omezení pro Kaliningrad za nezákonná a bezprecedentní

​Kreml pokládá litevská omezení pro Kaliningrad za nezákonná a bezprecedentní

21.6. - Za bezprecedentní a nezákonné označil včera Kreml omezení přepravy zboží, které Litva nyní uplatňuje vůči nejzápadnější ruské enklávě na březích Baltu. Litva od víkendu zakázala převážet do ruské Kaliningradské oblasti po železnici zboží, na které se vztahují sankce Evropské unie. Sedmadvacítka zavedla několik balíků sankcí proti Rusku v reakci na jeho invazi na Ukrajinu. Ruské ministerstvo zahraničí si včera předvolalo litevskou chargé d´affaires v Moskvě, aby protestovalo a pohrozilo odvetnými opatřeními, pokud omezení nebude zrušeno.

Kaliningradská oblast, vklíněná mezi Polsko a Litvu, dostává dodávky zboží z Ruska po železnici přes litevské území, také plyn do tohoto regionu teče plynovodem přes Litvu. Alternativní zásobovací trasa vede po moři.

"Toto rozhodnutí je skutečně bezprecedentní. Je to porušení všeho a všech (dohod). Chápeme, že to souvisí s příslušným rozhodnutím EU rozšířit platnost sankcí na dopravu. To také pokládáme za nezákonné," řekl mluvčí Dmitrij Peskov podle agentury TASS.

Rusko požaduje od litevské strany zrušit zavedená opatření na železniční tranzit velkého sortimentu zboží do Kaliningradské oblast, v opačném případě si Moskva vyhrazuje právo na odvetná opatření, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí poté, co litevské diplomatce Virginii Umbraseneové vyjádřilo rozhodný protest. "Požadovali jsme, aby okamžitě zrušili restrikce," uvedla ruská diplomacie. "Pokud v nejbližší době nebude nákladní přeprava mezi Kaliningradskou oblastí a zbytkem Ruskem přes Litvu obnovena v plném objemu, Rusko si vyhrazuje právo jednat na obranu svých národních zájmů," dodalo komuniké ministerstvo. To zdůraznilo, že vnímá počínání Litvy jako "otevřeně nepřátelské".

Litevský ministr zahraniční Gabrielius Landsbergis včera před jednáním se svými protějšky z EU podle listu Kommersant v Lucembursku uvedl, že zákaz přepravy zboží ze sankčního seznamu přijaly litevské úřady už v pátek "po konzultacích s Evropskou komisí a pod jejím vedením". Toto omezení podle gubernátora Kaliningradské oblasti Antona Alichanova postihlo až polovinu sortimentu nákladů, přepravovaných do Kaliningradu po železnici přes Litvu z jiných regionů Ruska.

V únoru Litva uzavřela svůj vzdušný prostor pro lety mezi Kaliningradskou oblastí a Ruskem, letouny tak musejí absolvovat delší trasu nad Baltským mořem.

(čtk)

Ilustrační foto: Pixabay

spinner