DN č. 11 - Mezinárodní kamionová doprava, Autobusová doprava, LUV, vychází 24.5., uzávěrka již 3.5.! 

SŽDC

Jiří Kolář generálním ředitelem SŽDC

Jiří Kolář generálním ředitelem SŽDC

Generálním ředitelem Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) minulý týden její správní rada zvolila současného člena představenstva Českých drah Jiřího Koláře. Informoval o tom předseda rady Adolf Jílek.

Jiří Kolář ve funkci nahradí Pavla Habartu, který byl řízením SŽDC pouze pověřen. Správní rada to zdůvodnila tím, že mu chybí dostatečně dlouhá praxe v řízení železniční dopravy. Pavel Habarta se domnívá, že za tím do značné míry stojí ztráta politické podpory ze strany ministra.

O místo generálního ředitele SŽDC se utkalo celkem 21 kandidátů. Pět kandidátů, kteří postoupili do užšího výběru, představilo vlastní vizi rozvoje SŽDC. „Pan Kolář přesvědčil všechny členy rady,“ uvedl Adolf Jílek.

Jiří Kolář řekl, že chce společnost více orientovat na zákazníky. Podle něj musí správa daleko více komunikovat jak s dopravci, tak s objednateli dopravy, kterými jsou regiony, města a ministerstvo dopravy. „Komunikace tady chyběla, a je potřeba proto, aby SŽDC jako majitel a správce infrastruktury věděl, co a kde má stavět,“ uvedl dále Jiří Kolář.

Další z priorit nového generálního ředitele je důsledné čerpání evropských peněz. Dopravní operační program se v nynějším programovacím období podle něj nečerpá v plné míře. Jiří Kolář se hodlá zaměřit rovněž na přípravu projektů v dalším evropském dotačním období 2014 až 2020.

Vedle Pavla Habarty vedení SŽDC minulý týden opustil i náměstek generálního ředitele pro ekonomiku a rovněž člen Věcí veřejných Jiří Kohout. Podle mluvčího SŽDC funkci složil do rukou nyní již bývalého generálního ředitele organizace, který jej do ní jmenoval na začátku dubna.

SŽDC vznikla oddělením od původní státní organizace České dráhy. Stará se mimo jiné o koleje, sestavuje jízdní řád a zajišťuje rovný přístup dopravců na železniční síť. Působí také jako investor do výstavby tratí. Správa zaměstnává osmnáct tisíc pracovníků.

(čtk)

spinner