Incidentů na železnici bylo i v dubnu víc, budou je řešit odborníci

Incidentů na železnici bylo i v dubnu víc, budou je řešit odborníci

9.5. - Železničáři v dubnu opět zaznamenali nárůst počtu nehod a incidentů na železnici, stalo se jich 110, o 21 více než loni v dubnu. Během letošních prvních čtyř měsíců se stalo na železnici 449 mimořádných událostí, což je meziročně o 26 procent více. Vyplývá to ze statistik Drážní inspekce. Nehody bude řešit nová pracovní skupina složená z odborníků státních institucí, dopravců a akademiků.

Příčiny takového nárůstu počtu incidentů zatím experti nedokážou přesně vysvětlit. „V prvé řadě je potřeba vyčkat na řádná vyšetření mimořádných událostí. Posléze lze příčiny analyzovat a vyvodit z toho nějaké konkrétnější závěry,“ řekl ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář.

V nové pracovní skupině zasednou odborníci z Českého vysokého učení technického (ČVUT), Univerzity Pardubice, z ministerstva dopravy, Správy železniční dopravní cesty, Českých drah a nákladních dopravců. „Skupina se bude zabývat problémovými oblastmi drážní dopravy a zvýšením bezpečnosti. Závěry z dílčích problémových oblastí mohou být do budoucna předmětem případných návrhů změn,“ uvedl Jiří Kolář.

České dráhy kvůli incidentům v březnu zavedly mimořádné kontroly. Jejich cílem je prevence a upozornění strojvedoucích na případné chybné návyky a následné zlepšení jejich práce. „Vykonány byly řádově stovky těchto kontrolních jízd včetně skrytých kontrol bez zjištění vážných prohřešků ve výkonu profese,“ uvedl mluvčí státního dopravce Petr Šťáhlavský. Drobné nedostatky se podle něj řeší upozorněním a proškolením. V kontrolách chce dopravce pokračovat. Zatím ve zkušebním provozu jsou také trenažéry, které dráhy spustily na začátku dubna. Dopravce si od nich slibuje zlepšení připraveností strojvůdců na nezvyklé situace.

K nárůstu počtu incidentů nejspíš přispělo i zintenzivnění dopravy. Podle Drážního úřadu se letos navýšil provoz osobních i nákladních vlaků.

Zatím nejvíce mimořádných událostí na železnici musela inspekce řešit v březnu, kdy jich napočítala 118. Nárůst bude pravděpodobně pokračovat, podle statistik z minulých let totiž počet incidentů vzrostl zejména v letních měsících.

(čtk)

Foto: Drážní inspekce

spinner