EK obvinila slovenského železničního dopravce z bránění inspekci

EK obvinila slovenského železničního dopravce z bránění inspekci

27.9. - Evropská komise (EK) v úterý obvinila slovenského státního železničního dopravce, že se snažil zabránit její inspekci, když poskytl nesprávné informace a během neohlášené prohlídky v roce 2016 smazal data z jednoho z notebooků. Informovala o tom agentura Reuters, podle které by za takové jednání mohla Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) dostat vysokou pokutu. ZSSK v reakci výtky komise odmítla.

„Takové chování by ohrozilo integritu a efektivitu našeho vyšetřování,“ uvedla v prohlášení evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová s odkazem na údajnou manipulaci s vyžádanými daty. „Chceme si být jisti, že firmy dodržují naše pravidla,“ dodala.

Evropská komise kvůli možným kartelovým dohodám před dvěma lety provedla neohlášené prohlídky v České republice, na Slovensku a v Rakousku. ZSSK tehdy uvedla, že se komise zajímala o postupy při prodeji použitých kolejových vozidel.

ZSSK podle úterního prohlášení Evropské komise poskytla inspektorům nesprávné informace o tom, kde se nachází notebook jednoho z jejích zaměstnanců. Právě u tohoto zařízení ZSSK podle komise dovolila provést "reinstalaci, která vedla k nevratné ztrátě uložených dat".

„ZSSK je zaskočena předběžným stanoviskem Evropské komise, protože ZSSK neznemožňovala výkon inspekce, právě naopak, byla plně součinná,“ sdělil státem kontrolovaný dopravce. Dodal, že zmiňovaný notebook v době, kdy o něj EK požádala, již nebyl ve vlastnictví ZSSK. Pět dnů před zahájením neohlášené inspekce ze strany EK získal souhlas k odkoupení počítače a telefonu bývalý člen představenstva ZSSK. Ten skončil ve statutárním orgánu dopravce zhruba dva týdny před zahájením kontroly EK.

Neohlášené kontroly jsou předběžným krokem při vyšetřování možného porušování antimonopolních pravidel a neznamenají, že dotyčné podniky se skutečně provinily.

Unijní smlouvy zakazují zneužívání dominantního postavení na trhu, které může nepříznivě ovlivnit obchod mezi členskými státy EU. Takové zneužívání může zahrnovat nepřiměřené nákupní či prodejní ceny nebo jiné nerovné obchodní podmínky.

(čtk)

spinner