Dokumentaci k tunelu mezi Prahou a Berounem zhotoví SUDOP za 90,3 milionu Kč

Dokumentaci k tunelu mezi Prahou a Berounem zhotoví SUDOP za 90,3 milionu Kč

28.9. - Aktualizovanou dokumentaci pro územní řízení stavby železniční trati mezi Prahou a Berounem zhotoví firma SUDOP Praha. Nabídla cenu 90,3 milionu korun. Původně předpokládaná hodnota zakázky byla přibližně o 30 milionů korun vyšší. Vítěze tendru vybrala Správa železnic (SŽ), která o tom informovala ČTK. Nová trať povede z velké části tunelem.

Tendr musela SŽ vypsat opakovaně. Loni v závěru roku původní soutěž napadla u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) právě společnost SUDOP Praha a úřad zakázal uzavření smlouvy. SŽ následně soutěž zrušila s odůvodněním, že chce postupovat při zadávání veřejných zakázek způsobem, který je absolutně transparentní. Cena zakázky se v původním tendru odhadovala na 160 milionů korun.

Dvoukolejná trať začne na upraveném výjezdu ze stanice Praha-Smíchov. U Barrandova se koleje zanoří tunelu dlouhého 24,7 kilometru a vyústí v Berouně na novou mostní estakádu přes údolí Berounky. Na pražské straně vznikne odbočka na Branický most ve směru na Prahu-Krč. Nový tunel bude navržený na maximální rychlost 200 km/h. Tunel by měl po dokončení zkrátit dobu cesty z nádraží Praha-Smíchov do Plzně na 44 minut a cestu do Berouna na 12 minut.

Stavba by měla začít v roce 2028, hotovo má být o sedm let později. Projekt by měl vyjít na 50 miliard korun. Většina ražby tunelů bude v hloubce zhruba 150 metrů pod povrchem. V současné době existuje na světě 13 delších železničních tunelů a obdobné množství se staví nebo připravuje.

(čtk)

Vizualizace: SUDOP

spinner