​CZ Loko dodal 12 lokomotiv pro České dráhy

​CZ Loko dodal 12 lokomotiv pro České dráhy

5.3. - Českotřebovská společnost CZ Loko dokončila zakázku 12 lokomotiv pro České dráhy. Vozidla dodávala od září předloňského roku. Posunují vlaky například v Praze nebo v Pardubicích, uvedla firma v tiskové zprávě. Cenu kontraktu neuvedla.

Lokomotivy EffiShunter 300 má národní dopravce na posunování ve stanicích a depech. Jde především o řazení souprav osobních vlaků a posun vozidel při údržbě. Jezdí na železničních uzlech v Praze, Brně, Olomouci, Hradci Králové, Plzni nebo Ústí nad Labem.

Lokomotivy mají o 40 procent nižší náklady při spotřebě provozních hmot než starší typy. Jsou také méně hlučné. Typ EffiShunter 300 je nejmenší lokomotivou produktové řady. Má dvě nápravy a pohání ji spalovací motor o výkonu 328 kW. Lokomotiva vyvine maximální rychlost 60 kilometrů za hodinu.

„Koncepce vozidla byla definována jako menší cenově dostupná posunovací lokomotiva s nízkými provozními a údržbovými náklady. Tím vznikla atraktivní alternativa za zastaralé lokomotivy i na vlečkách s menší frekvencí provozu,“ řekl obchodní ředitel Jaroslav Plhák.

Společnost CZ Loko vyrábí, modernizuje a opravuje lokomotivy. Loni firma podle výroční zprávy utržila za vlastní výrobky a služby 2,2 miliardy Kč, což bylo přibližně stejně jako předloni. Zdaněné zisky vykázala loni a předloni ve výši 72 milionů Kč.

Podnik má závody v České Třebové, provozovny v Jihlavě, Letohradě, Přerově či Ostravě. Dceřiné společnosti má v Polsku a Itálii. Majoritní podíl drží ve společnosti s 51 procenty předseda představenstva Josef Bárta, zbývajících 49 procent patří firmě Zeppelin CZ.

(čtk)

Foto: CZ Loko

spinner