​Čtyři věřitelé bývalé vagonky Legios získali téměř 300 milionů Kč

​Čtyři věřitelé bývalé vagonky Legios získali téměř 300 milionů Kč

6.2. - Insolvenční správkyně firmy Heavy Machinery Services (HMS) vyplatila čtyřem věřitelům 290,8 milionu Kč. Největší sumu, 244,6 milionu, získala firma Popelante Development Limited, která do řízení vstoupila místo firmy Gomanold. Správkyně vyplatila věřitele poté, co Vrchní soud v Praze zamítl odvolání dvou věřitelů. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

"Insolvenční správce v souladu s pravomocnými (soudními) rozhodnutími vypořádal zajištěným věřitelům výtěžek zpeněžení," uvedla správkyně Petra Hýsková. Použila peníze, které získala z prodeje areálu bývalé vagonky Legios v Lounech. Závod předloni koupila Traťová strojní společnost za 750,7 milionu Kč. Správkyně prodala závod v insolvenčním řízení.

Nyní získala firma Popelante Development Limited 244,6 milionu, Všeobecná zdravotní pojišťovna 8,8 milionu, Česká správa sociálního zabezpečení 18,6 milionu a finanční úřad 18,8 milionu. Firmě Popelante Development vyplatila Hýsková i 7,4 milionu jako úrok. Proti rozdělení peněz se již dříve odvolali dva věřitelé, firmy Gomanold a Viko. Jejich odvolání zamítl Vrchní soud v Praze. "Pokud jde o rozdělení výtěžku zpeněžení obchodního závodu mezi zajištěné a nezajištěné věřitele, pak se odvolací soud zcela ztotožnil se závěrem soudu I. stupně," uvedl v odůvodnění soudce Jaroslav Zelenka.

Bývalá vagonka Legios je v insolvenci, od roku 2014 v úpadku. Věřitelé původně přihlásili pohledávky za téměř tři miliardy Kč. Loni dlužila HMS podle Hýskové asi 1,1 miliardy korun, Vagonka už nemá žádný provoz ani zaměstnance.

HMS podala koncem loňského roku dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně proti jinému usnesení Vrchního soudu v Praze. Firma, jež je v úpadku, se domáhá toho, aby soud zprostil funkce insolvenční správkyni. Podle HMS je podjatá. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Návrh, aby Hýsková byla zproštěna funkce, odmítl už dřív krajský soud a pražský Vrchní soud to potvrdil.

Loni v prosinci odmítl Ústavní soud (ÚS) stížnost společnosti Heavy Machinery Services proti prohlášení konkurzu. Firma ve stížnosti uvedla, že soudce Krajského soudu v Českých Budějovicích Zdeněk Strnad je podjatý, a měl být proto vyloučený z rozhodování. Ústavní soudci nenašli důvod k zásahu, spíše než ústavní stížnost měla firma podle nich podat žalobu pro zmatečnost, zjistila ČTK z databáze soudu. Hýsková v půli prosince ČTK řekla, že díky odmítnuté stížnosti u ÚS mají oprávnění věřitelé výhled na zdárné dokončení konkurzu. V insolvenčním řízení zaevidovala 46 incidenčních sporů, tedy těch, zda jsou pohledávky oprávněné, nebo ohledně jejich výše. Zatím jich devět pravomocně neskončilo.

Společnost HMS navazovala na tradici výroby a oprav železničních nákladních vagonů. Dříve měla název Legios, ještě před tím Lounské strojírny (LOSTR). Vagonku vlastnil podnikatel František Savov, který je obviněný v kauze daňových podvodů a žije v Londýně. Organizační a vlastnická struktura podniku se opakovaně měnila.

(čtk)

Foto: Legios

spinner