​České dráhy chtějí koupit čtyři elektrické lokomotivy Taurus

​České dráhy chtějí koupit čtyři elektrické lokomotivy Taurus

31.5. - České dráhy chtějí od jiných železničních dopravců koupit čtyři elektrické lokomotivy Siemens Taurus. Stroje jsou vybavené pro osobní dopravu v ČR i okolních státech, dráhy je chtějí využívat na lince do Rakouska. Cenu za lokomotivy firma neuvedla, před dvěma lety dráhy za dvě lokomotivy Taurus zaplatily 5,6 milionu EUR (asi 143 milionů korun).

Záměr nákupu už schválily představenstvo a dozorčí rada firmy, podle které to zapadá do strategie postupné obnovy vozového parku firmy. "Posilujeme tím svou pozici v mezinárodní dálkové dopravě. Zásadní investice do rozvoje infrastruktury a s tím související zvýšení rychlosti a zavedení jednotného evropského zabezpečovače plánuje i Česká republika. Proto bychom rádi využili možnost výhodně pořídit tato vozidla pro rychlost 230 km/h, která již jsou vybavená palubní částí ETCS,“ uvedl šéf Českých drah Ivan Bednárik. Připomněl, že Taurusy splňují podmínky i pro mezistátní dopravu, dopravce je tak bude moci využívat i pro cesty například do Německa bez nutnosti výměny lokomotivy na hranicích.

Dráhy předpokládají, že by obchod mohl být uzavřený v následujících měsících. Dopravce chce lokomotivy poté nasadit na dálkovou linku Ex4 z Bohumína přes Ostravu a Břeclav do Vídně a Štýrského Hradce. Lokomotivy by doplnily další dva stroje stejného typu, které dráhy koupily v srpnu 2019. České dráhy mají nyní více než 500 lokomotiv, dále až tisícovku ucelených souprav a přes 2000 vozů.

(čtk)

Foto: ČD

spinner