AŽD Praha klesl zisk o 39 procent

AŽD Praha klesl zisk o 39 procent

8.10. - Firmě AŽD Praha loni klesl čistý zisk meziročně o 39,1 procenta na 391,3 milionu Kč. Tržby se jí snížily o 30,8 procenta na 6,89 miliardy Kč. Společnost to uvedla ve výroční zprávě ve Sbírce listin. AŽD Praha je dodavatelem a výrobcem zabezpečovací, telekomunikační, informační a automatizační techniky především pro dopravní stavby. Výsledky vykazuje od října předešlého roku do konce září daného roku.

„Uplynulý hospodářský rok nebyl jednoduchý, ať už v mnoha oblastech tuzemska nebo zahraničí. Nacházíme se ale v solidní ekonomické a finanční kondici a postupně plníme strategický program v technické i obchodní oblasti,“ uvedla firma ve výroční zprávě. České stavebnictví loni meziročně vzrostlo o 3,3 procenta. Inženýrské stavitelství, na které se firma převážně orientuje, však o 4,1 procenta kleslo.

„Snažili jsme se zvýšit podíl exportu a vyrovnat pomyslnou váhu mezi tuzemskými a zahraničními aktivitami. Největší výzvu pro nás znamenal trh Turecké republiky, kde jsme dokončili dvě zakázky v železniční oblasti a jednu v oblasti silniční telematiky. Velmi důležitou destinací je pro nás dlouhodobě trh Běloruska, kde se podílíme na výstavbě koridorových a páteřních sítí,“ uvedla firma dále ve zprávě. Podíl tržeb vytvořených v zahraničí firmě loni mírně vzrostl na 12,5 procenta.

AŽD Praha má v zahraničí 11 dceřiných společností, z toho čtyři na Slovensku a po jedné v Bulharsku, Srbsku, Bělorusku, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, Turecku a Polsku.

Historie firmy sahá do roku 1954. Název Automatizace železniční dopravy (AŽD) byl poprvé použit roku 1961. Jako samostatný oborový podnik vznikla AŽD Praha o deset let později a byla k ní přidružena slovenská část, AŽD Bratislava. Roku 1993 vznikla soukromá firma AŽD Praha. Firma má pouze český kapitál a patří mezi největší firmy v oboru zabezpečovací techniky na českém trhu. Na konci září 2017 v ní pracovalo 1722 lidí, meziročně o pět procent méně.

(čtk)

Ilustrační foto: AŽD Praha

spinner