​Alstom a Siemens učinily nové ústupky v zájmu fúze

​Alstom a Siemens učinily nové ústupky v zájmu fúze

28.1. - Firmy Alstom a Siemens učinily další ústupky evropským úřadům v zájmu své chystané fúze. Oznámil to dnes francouzský Alstom, který tak zároveň potvrdil páteční informaci agentur Bloomberg a DPA o výhradách, které existují na straně Bruselu. „Stále ale není jisté, zda obsah tohoto balíčku obavy Evropské komise dostatečně rozptýlí,“ uvedla společnost ve svém sdělení. Chystaným spojením měla vzniknout druhá největší železniční firma na světě s ročními tržbami zhruba 15 miliard EUR (384 miliard Kč), ale dohoda narazila na námitky regulátorů.

Informaci, že se Evropská komise (EK), která je exekutivním orgánem Evropské unie (EU), chystá 6. února, tedy ještě před konečným termínem 18. února, fúzi zamítnout, přinesla s odkazem na své zdroje agentura Reuters.

Obě firmy nejprve minulý týden reagovaly ujištěním, že si její souhlas dalšími ústupky vynucovat nebudou. Nyní jsou ale připraveny, aby se vyhnuly vetu EK, odprodat část podnikání v oblasti signalizační techniky a jsou ochotny sdílet licenční smlouvy na technologii vysokorychlostních vlaků Siemensu v Evropě ne pět, ale nově deset let. Tuto informaci již minulý týden přinesly s odkazem na své zdroje světové tiskové agentury.

Proti spojení obou firem, které si od něj slibují možnost snáze konkurovat čínskému státnímu gigantu a jedničce v odvětví CRRC, se postavily dozorčí orgány Německa, Británie, Španělska, Nizozemska a Belgie. Politické podpory se ale projektu, který by dal vzniknout firmě sice poloviční oproti CRRC, ale dvakrát tak velké, než je kanadský Bombardier, dostalo od německé a francouzské vlády. Ty případné veto EK označily za „strategický omyl.“

Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová agentuře Reuters v neděli potvrdila, že její spolupracovníci zkoumají úpravy návrhu, které obě firmy učinily v pátek. Ty ale přišly „mnohem, mnohem později, než je obvyklý termín,“ dodala komisařka.

(čtk)

spinner