Vydání 24/2023

Vydání DN č. 24

Výběr z článků DN č. 24 přineseme 7. prosince.

(red)

Vyšlo v DN č. 24

Oldřich Sládek (ŽESNAD.CZ, SD ČR): Klíčové je stanovit priority železničních staveb v dlouhodobém horizontu

29.11. - Na jedné straně tolik potřebné investice do železniční infrastruktury, na straně druhé výluky a velké komplikace pro nákladní dopravce. Kudy by se by se česká železnice měla ubírat, aby nákladní dopravci měli dobré podmínky pro své podnikání, o tom jsme hovořili s Ing. Oldřichem Sládkem, výkonným ředitelem sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.CZ a prezidentem Svazu dopravy ČR.

​Na konci roku bude v České republice ve výstavbě 210km dálnic, chybí 650km

Koncem letošního roku bude v Česku rozestavěných rekordních víc než 210 kilometrů dálnic, ze základní dálniční sítě chybí dobudovat zhruba 650 kilometrů. Řekl to generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl s tím, že věří, že hotovo by mohlo být do deseti let.

Právě vyšlo v DN č. 24

Investice do vozidel jsou investice do budoucnosti ČD Cargo

23.11. - Před čtrnácti dny se ve Špindlerově Mlýně uskutečnil již 19. ročník obchodní konference společnosti ČD Cargo. Vystoupili zde zástupci Ministerstva dopravy, Správy železnic a nechybělo ani vystoupení ekonomů, průmyslníků a seznámení s plány ČD Cargo do budoucna.

Vyšlo v DN č. 24

METRANS: Další zákazníky na železnici může přivést pouze souhra všech hlavních aktérů

24.11. - Deset měsíců letošního roku se dá bezesporu definovat jako náročné období a bohužel, ani podzimní měsíce nepřinesly žádnou předvánoční přepravní špičku a k očekávanému oživení mezinárodního obchodu nedošlo. Potvrdil se trend započatý v prvním pololetí – objem námořních přeprav stagnuje, což se jasně ukazuje na ukazatelích překladu v evropských námořních přístavech.

​UIRR vítá návrh novely směrnice o kombinované dopravě

Mezinárodní unie pro silniční a železniční kombinovanou dopravu (UIRR) představila začátkem listopadu budově Evropského parlamentu prostřednictvím výstavy Combined Transport Delivers přednosti kombinované dopravy. Evropská dopraví komisařka Adina Valeanová při této příležitosti představila návrh novely směrnice o kombinované dopravě.

Vyšlo v DN č. 24

Martina Kholová (ČD Cargo Logistics): Nově zajišťujeme konvenční i intermodální přepravy z Beneluxu

27.11. - Společnost ČD Cargo Logistics spustila letos dva nové projekty v relaci z a do zemí Beneluxu. Bližší informace o těchto novinkách i o dalších aktivitách v západní Evropě nám poskytla Martina Kholová, ředitelka oddělení mezinárodní spedice a logistiky ČD Cargo Logistics.

​Zástupci ACRI debatovali s europoslanci o současných problémech odvětví

V budově Evropského parlamentu proběhlo setkání a debata zástupců Asociace podniků českého železničního průmyslu (ACRI) a zástupců Evropského parlamentu. Jeho hlavním účelem bylo debatovat o aktuálních výzvách a problémech odvětví a jak současnou situaci řešit. Firmy čelí v současnosti nerovným podmínkám u veřejných zakázek, chybějícím inflačním doložkám, neuznávání vlivu vyšší moci u zakázek či agresivní asijské konkurenci. Právě ta vydělává na současné situaci a může tak ohrozit evropský trh železničního průmyslu. Setkání se uskutečnilo na základě pozvání europoslance Ondřeje Kovaříka.

Právě vyšlo v DN č. 24

Michaela Svrčková (MSC): Pokrytím širšího logistického řetězce můžeme nabízet flexibilnější služby

24.11. - Společnost MSC Mediterranean Shipping Company, dnes největší rejdař, v posledních letech rozšiřuje své působení do dalších dopravních oborů. O přiblížení činnosti jejího českého zastoupení jsme požádali Michaelu Svrčkovou, ředitelku české a slovenské pobočky MSC.

Vyšlo v DN č. 24

Společnost Baltic Hub odbavila dvacet milionů TEU a dále se rozvíjí

28.11. - Společnost dosáhla svého dalšího milníku, když v říjnu odbavila dvacetimilionté TEU a potvrdila tak svou pozici největšího kontejnerového terminálu v Baltském moři.

​První v Česku: GasNet zahájil prodej bioLNG

Společnost GasNet, největší tuzemský distributor plynu a český lídr v LNG pro nákladní silniční dopravu, spustila prodej nízkoemisního zkapalněného biometanu (bioLNG). Je to poprvé v Česku, kdy mohou řidiči kamionů tankovat toto unikátní obnovitelné palivo. Ve srovnání s dieselovým motorem má bioLNG až o 95 procent nižší emise oxidu uhličitého.

spinner