Vydání 5/2023

Vydání DN č. 5

Výběr článků z DN č. 5 přineseme 23. března.

(red)

Alberto Mazzola: Železnice je řešením, jak snížit energetickou závislost Evropy

„Pokud jde o výběr dopravních řetězců, které je třeba podporovat, spotřeba energie se musí stát stejně důležitým kritériem jako emise CO2.“ V rozhovoru pro Dopravní noviny, kde jsme se zaměřili především na převod zboží ze silnice na železnici, to uvedl výkonný ředitel Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností (CER) Alberto Mazzola.

Komentář: Co přinesl únor v dopravě

Pro zastánce vodíku jako budoucího přednostního zdroje – ale především nositele energie – začal tento týden začal velmi dobrou zprávou od firmy Etzel. Provozovatel zásobníku plynu Storag Etzel společně se svými projektovými partnery úspěšně dokončil první test plynotěsnosti vodíku na kavernovém vrtu. Během přibližně dvouměsíčního zkušebního období bylo do vrtu vpuštěno několik standardních krychlových metrů plynného vodíku ze zelené výroby a provedeny studie těsnosti materiálu.

Aerolinky vykazují vysoké zisky

Před rokem řada leteckých společností bojovala s nedostatkem peněz, protože některé země jen velmi pomalu rušily cestovní omezení související s pandemií nemoci covid-19. Nyní, když jsou již hranice zcela otevřené, vykazují někteří z těchto dopravců vysoké zisky, upozornil server listu The Wall Street Journal.

Růst kombinované dopravy se koncem roku začal zpomalovat

Růst kombinované dopravy v Evropě se v posledním čtvrtletí roku 2022 ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku snížil o 6,46 procenta. Informovala o tom Mezinárodní unie kombinované dopravy železnice/silnice (UIRR).

Anketa: Kombinovaná doprava potřebuje srovnatelné podmínky se silniční dopravou

Kombinovaná doprava je Evropskou komisí pokládána za perspektivní dopravní mód, který by měl přispět k dekarbonizaci a k většímu převodu zboží ze silnice na železnici. Jak se na současný stav oboru dívají dopravci, to nám přiblížili zástupci společnosti ČD Cargo, Bohemiakombi a Rail Cargo Operator ČSKD.

METRANS: Železniční doprava představuje budoucnost a do té je třeba investovat již nyní

Rok 2023 se přiblížil svému prvnímu milníku, konec prvního čtvrtletí je již na dohled. Tedy období pro ukončení bilancovaní roku uplynulého, stejně tak se také otevírá možnost s určitou opatrností udělat prognózu pro aktuální období. Pokud se v krátkosti vrátíme k roku minulému, lze říci, že je za námi velice rozporuplné období.

Petr Moravec: Dopravci potřebují předem známá a dlouhodobá pravidla

Loni v lednu vznikl Svaz osobních železničních dopravců (SVOD Bohemia), který reprezentuje 99,23 procent přepravních výkonů v osobní železniční dopravě. Přestože počet cestujících se po covidové pandemii opět zvyšuje, je zde řada oblastí, kde je třeba dosáhnout zásadních zlepšení. A ty se bez součinnosti se státními orgány, krajskými samosprávami a Správou železnic neobejdou.

Překlad zboží v Hamburku poklesl, transformace na klimaticky neutrální přístav pokračuje

Mezinárodní krize formovala v roce 2022 i vývoj překladu zboží v přístavu Hamburk. Uvedli to představitelé přístavu s tím, že na hamburských terminálech bylo celkem přeloženo 119,9 milionu tun zámořského zboží. To odpovídá poklesu o 6,8 procenta oproti předchozímu roku. Nábřeží kontejnerových terminálů překročilo 8,3 milionu TEU, což odpovídá mínus 5,1 procenta oproti předchozímu roku.

Společnost HHLA zvýšila tržby, výhled na letošek je opatrný

Společnost Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) podle předběžných neauditovaných údajů zvýšila ve finančním roce 2022 své konsolidované tržby o 7,7 procenta na 1 578 milionů eur (v předchozím roce 1 465 milionů eur). Konsolidovaný provozní výsledek (EBIT) dosáhl 220 milionů eur a překonal očekávání 175 až 210 milionů eur (v předchozím roce to bylo 228 milionů eur).

David Čižmešija: Roste poptávka po fiskálním celním odbavení v přístavu

Společnost Gemini Bilje je rodinná logistická a celní firma, která působí na trhu již od roku 1991. Vyjádření, jaký dopad na nabídku jejích služeb měla ekonomická situace a narušení dodavatelský řetězců v loňském roce, nám poskytl David Čižmešija, Head of Sales Gemini Bilje d.o.o.

Rok 2022 byl pro Luka Koper ve všech směrech výjimečný

Koncem února se poprvé sešla nová dozorčí rada společnosti Luka Koper v obnoveném složení. Na prvním, ustavujícím zasedání členové zvolili předsedou Mirko Bandelje a místopředsedou Tomaža Benčinu. Obnoveny byly také všechny tři výbory – výbor pro audit, výbor pro lidské zdroje a výbor pro řízení. Dozorčí rada rovněž vzala na vědomí informace o hospodaření skupiny Luka Koper v roce 2022.

DB Schenker a MSC se dohodly o biopalivech

Společnost DB Schenker rozšiřuje své služby ekologické námořní přepravy a s největší světovou kontejnerovou společností MSC Mediterranean Shipping Company uzavřela dohodu o použití 12 000 tun složky biopaliva pro veškeré své vlastní konsolidované cargo, přepravy LCL a FCL a chladírenské kontejnery (refefer kontejnery).

Mercedes-Benz Trucks obhájil po jednadvacáté první pozici na českém trhu

Společnost Mercedes-Benz Trucks obhájila po jednadvacáté v řadě celkové prvenství v prodeji nákladních automobilů nad šest tun celkové hmotnosti v České republice. Podrobné výsledky přiblížili na konci února zástupci značky na tiskové konferenci v Praze.

Policie využívá ke kontrolám drony

Jihomoravská policie testuje odhalování dopravních přestupků i s pomocí dronů. Za vzduchu dron pomůže odhalit například předjíždění na plné čáře či nerespektování značek o přednosti v jízdě. Na policejním webu o tom informoval mluvčí Petr Vala.

spinner