Vydání 23/2022

Vydání DN č. 23

Výběr článků z DN č. 23 přineseme 28. listopadu.

(red)

Josef Melzer (ČESMAD Bohemia): Úsilí o dekarbonizaci nesmí ohrozit fungování silniční dopravy a ekonomiky

Růst nákladů, snaha Sdružení ČESMAD Bohemia o podporu silniční dopravy, která je důležitým přispěvatelem do státního rozpočtu a nedílnou součástí fungující ekonomiky, ale také nejistota ohledně investic do nových technologií v důsledku celoevropské snahy o dekarbonizaci, to jsou témata, která dnes zajímají české silniční dopravce a o nichž jsme hovořili s prezidentem Sdružení ČESMAD Bohemia a jednatelem společnosti M+L Logistik Josefem Melzerem.

Co přinesl říjen v dopravě

Pro evropský železniční průmysl je to zklamání: ministři dopravy EU v současné době neplánují podporovat společnosti v rámci celounijních programů kvůli vysokým cenám energií, například rozšířením obecného povolení slev na trasy vlaků. Jednotlivé členské státy plánují snížit poplatky za přístup k infrastruktuře nebo zrušit příplatky, ale „nebude to obecný přístup EU,“ řekl po setkání se svými protějšky v Praze ministr dopravy Martin Kupka, úřadující předseda Rady dopravy EU.

Lukáš Folbrecht: Vítáme, že MD alokovalo více než pět miliard na dobíjecí infrastrukturu

Elektromobilní platforma, kterou založili lídři e-mobility v České republice, si klade za cíl podporovat rozvoj elektromobility. O vyjádření, jaký dopad na zavádění této nové technologie má současná ekonomická a geopolitická situace a co je nyní pro podporu elektromobility nejvíce zapotřebí, jsme požádali tajemníka Elektromobilní platformy Lukáše Folbrechta.

Sigrid de Vries (ACEA): Podíl elektromobilů v Evropě se zdvojnásobil

„V dnešní neklidné době je ještě důležitější než obvykle přijímat rozhodnutí podložená fakty. Proto se Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) snaží být hlavním poskytovatelem spolehlivých údajů o tomto odvětví, které umožňují přijímat informovaná rozhodnutí o budoucnosti mobility a evropské průmyslové základny. ACEA toho dosahuje mnoha způsoby, mimo jiné každoročním zveřejňováním přehledu o stavu průmyslu,“ uvedla generální ředitelka Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA) Sigrid de Vries.

Nová generace modelů eCanter a Canter ve verzích i pro stavební sektor

FUSO, dceřiná společnost koncernu Daimler Truck, představila v říjnu na veletrhu bauma 2022v Mnichově nové generace modelů eCanter a Canter, jimiž dokazuje, že má ve svém portfoliu přesvědčivé produkty pro stavebnictví, ať se jedná o užitková vozidla s elektrickým pohonem napájeným akumulátory, nebo o varianty s konvenčními spalovacími motory.

Nová řada DAF XD: důraz na pohodlí, bezpečnost a efektivitu

Novou řadu XD pro specializované a distribuční přepravy představil nizozemský výrobce DAF v září na veletrhu IAA v Hannoveru a ihned se dočkala ocenění International Truck of the Year 2023. A o měsíc později jsme si ji již mohli vyzkoušet přímo v provozu v okolí španělské Barcelony.

TIMOCOM: Digitalizace je konkurenční výhodou, integrace zvyšuje efektivitu

Digitalizace prostupuje všemi odvětvími a své místo má také v logistice. Firmy jsou neustále nuceny uvažovat nad zaváděním automatizací a moderních technologií, zejména pro úsporu nákladů a zefektivnění procesů. Jaké přínosy má pro dopravní a spediční firmy digitalizace logistiky? Jaký význam má digitalizace pro burzu přeprav nebo vytěžování? Podívejme se, jak na digitalizaci nahlížejí odborníci z firmy TIMOCOM.

Adina Vălean (Evropská komise): Vodík může být řešením tam, kde je elektrifikace obtížná

„Přechod k zelené ekonomice je jedním z nejdůležitějších počinů v rámci mandátu Evropské komise. A výzkum ukazuje, že vodík a paliva na bázi vodíku stojí v čele takového přechodu,“ řekla evropská dopravní komisařka Adina Vălean na akci European Hydrogen Week, která se uskutečnila koncem října v Bruselu.

Ing. Michal Žižák (EWT) Ekologické trendy se projevují již i u návěsové techniky

Společnost Schmitz Cargobull představila na letošním veletrhu IAA v Hannoveru řadu novinek. Ty nejzajímavější z pohledu českých dopravců a pohled na český trh s přípojnými vozidly nám přiblížil Ing. Michal Žižák, jednatel společnosti EWT, která vozidla značky Schmitz Cargobull do České republiky dováží.

IVECO Crossway LE Hybrid CNG oceněn jako Sustainable Bus of the year 2023

Řada Crossway získala již třetí titul Sustainable Bus of the Year. tentokrát s modelem Crossway Low Entry Hybrid CNG, který je kompatibilní s biometanem. Titul následuje po ocenění z roku 2018 za verzi Low Entry CNG a po titulu z roku 2020 za model meziměstského autobusu Crossway s pohonem na zemní plyn.

spinner