Vydání 10/2022

Adina Vălean (EK): Program RePowerEU usiluje o zvýšení výroby obnovitelných zdrojů energie

Pandemie koronaviru, narušené dodavatelské řetězce, válka na Ukrajině a prudký nárůst vstupů, to vše vyvolává otázky o dalším směrování snah o dekarbonizaci a Green Dealu. O vyjádření, jak se k těmto skutečnostem v oblasti dopravy a logistiky staví Evropská komise, jsme požádali dopravní komisařku EK Adinu Vălean.

Multimodální doprava vyžaduje další investice do sítě TEN-T

Zelená dohoda pro Evropu požaduje, aby se podstatná část ze 75 procent vnitrozemské nákladní dopravy, která se dnes přepravuje po silnici, přesunula na železnici a vnitrozemské vodní cesty. To v praxi znamená využívání intermodální dopravy, kdy je nejdelší část cesty vedena po železnici nebo po vodě, zatímco po silnici se přepravuje pouze první a poslední míle.

Aleš Zacha (P3): Brownfieldy mají v průmyslovém developmentu jednoznačně zelenou

Průmyslově obchodní čtvrť, kterou staví investor a developer P3 na ostravském brownfieldu na dohled Dolní oblasti Vítkovice, udá směr, jakým se bude průmyslový development ubírat v dalších desetiletích. Nejen na projekt P3 Ostrava Central jsme se zeptali šéfa developmentu české P3 Aleše Zachy.

Continental Automotive: Systém AutoStore šetří prostor, čas i peníze

Společnost Continental Automotive v Brandýse nad Labem, dodavatel interiérové elektroniky světových automobilek, jako první firma v Česku zavedla nejpokročilejší skladovací systém AutoStore. Ve svém výrobním závodě ho nainstalovala v rekordním čase a oficiálního začátku zkušebního provozu se dočkal letos 19. dubna. Implementace této technologie je pro brandýský Continental na jeho cestě chytré automatizace dalším krokem k plně digitálnímu závodu.

Znalosti logistiky budou vždy na prvním místě ve všech odvětvích

Vysoká škola logistiky je soukromá technická vysoká škola neuniverzitního typu, která nabízí v rámci terciárního vzdělání bakalářské (Bc.) a magisterské (Ing.) vysokoškolské studium.

PPL CZ: Udržitelnost a ekologie jsou základem naší firemní strategie

PPL CZ patří mezi nejvýznamnější přepravce zásilek na českém trhu již od roku 1995. V březnu 2006 se stala členem skupiny Deutsche Post DHL a aktuálně je součástí divize DHL eCommerce Solutions. Uplynulý rok byl plný výzev a z pohledu přepravených zásilek rekordní. Zákazníkům doručila PPL CZ 55 milionů zásilek. Společnost také pokračuje v naplňování vize „zelené logistiky“ a rozšiřuje svou ekoflotilu nejen o elektrokola, ale i o elektroauta.

Brno bude hostit evropskou konferenci o městské mobilitě

Ve dnech 20. – 22. září se v Brně bude konat evropská konference o městské mobilitě – Urban Mobility Days 2022. V návaznosti na předchozí ročníky je letos mottem „Udržitelnější pohyb osob a zboží“.

ZEPTALI JSME SE

Petra Rožka, výkonného ředitele Svazu spedice a logistiky ČR

Vznikl Port of Antwerp Bruges, největší exportní přístav v Evropě

Přístavy Antverpy a Zeebrugge budou pokračovat ve svém růstu pod jedním názvem: Port of Antwerp‑Bruges. Na mimořádné valné hromadě na konci dubna podepsala obě města dohodu akcionářů sjednocené přístavní společnosti. Zahájení procesu fúze svých přístavů oznámila města Antverpy a Bruggy loni v únoru.

Mezinárodní unie železnic slaví sto let

Dne 5. května 2022 zahájila UIC oslavy svého 100. výročí, a to on‑line za účasti přibližně 230 připojených účastníků. Účastníci byli mimo jiné informováni o Manifestu UIC, který bude zveřejněn v červnu 2022 a který bude obsahovat jak stávající řešení, tak řešení, která budou zavedena v budoucnu.

spinner