Vydání 3/2020

Česká kamionová doprava dále oslabuje, zahraniční konkurence má lepší podmínky

„Vyklízení pozic českých kamionových dopravců pokračuje. Statistiky potvrzují, že s každým čtvrtletím ztrácíme v mezinárodní kamionové dopravě další a další objemy přeprav. Zčásti je to jistě způsobeno nedostatkem řidičů a snižováním jejich jízdního výkonu, ale hlavní příčinou jsou ekonomické podmínky, které dopravci u nás mají.“ Upozornil na to generální tajemník Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř s tím, že podobně nevýhodné podmínky mají i dopravní firmy na Slovensku.

Překlad v Rotterdamu loni dosáhl 469,4 milionu tun

Objem překladu v přístavu Rotterdam v roce 2019 dosáhl 469,4 milionů tun zboží, což je jen nepatrně více než v předchozím roce (2018: 469 milionů tun). Investice zajišťované přístavní správou zůstaly opět na vysoké úrovni (338,3 milionu €), ačkoli zdaleka nedosáhly objemu z předloňského roku (408,1 milionu €). Čistý zisk činil 241 milionů € (2018: 254,1 milionu €).

Z dění v Evropské unii

V následujících řádcích se věnujeme čtyřem evropským záležitostem. Především chorvatskému předsednictví v EU, když předseda vlády Andrej Plenkovič představil plán předsednictví jeho země v Radě EU na letošní první pololetí. Jako druhý ze čtyř tematických bloků jmenoval „propojenou Evropu“ cestou lepší dopravní komunikační a energetické infrastruktury.

Výroba autobusů loni vzrostla

Rok 2019 byl pro společnost IVECO Czech Republic opět úspěšný. Stoupající zájem o meziměstskou řadu autobusů Crossway vyráběnou ve Vysokém Mýtě i významné a dlouhodobě plánované investice firmy do technologického vybavení a do vyššího počtu zaměstnanců jsou hlavními důvody dosažení výrobního výsledku 4612 vozů (meziroční nárůst o 7,6 %). Vysokomýtský závod tak v uplynulém roce vyrobil o 326 vozů více než v roce 2018.

Potvrdí-li se přesun kamionů, budeme žádat další zpoplatnění

Před rozšířením mýtných úseků se Asociace krajů ČR (AKČR) obávala, že těžká nákladní vozidla je budou objíždět po silnicích nižší třídy. A nárůst počtu nákladních vozidel již některé obce hlásí. O vyjádření k této problematice jsme proto požádali PhDr. Radka Polmu, LL.M., MBA, zástupce ředitele Kanceláře Asociace krajů ČR.

Přijíždí nová generace nákladních vozidel MAN

Společnost MAN Truck & Bus představila minulý týden ve španělském Bilbau novou generaci nákladních vozidel řad TGX, TGS, TGL a TGM. Výrobce se při jejich vývoji zaměřil na měnící se potřeby odvětví dopravy a s nimi související vysoké nároky na asistenční systémy, orientaci na řidiče a konektivitu. Nový standardní tahač s motorem D26 (Euro 6d) se podle výrobce vyznačuje oproti modelu z roku 2018 (Euro 6c) mimo jiné až o osm procent nižší spotřebou nafty a úměrně tomu i menší produkcí emisí CO2.

Pierre Jean Verge Salamon generálním ředitelem Renault Trucks v ČR a SR

V rámci probíhajících změn a implementace nové organizační struktury pro značku Renault Trucks na evropských trzích byl k 1. lednu letošního roku jmenován do funkce generálního ředitele Renault Trucks pro Českou republiku a Slovensko Pierre Jean Verge Salamon.

Společnost VCHD Cargo v Česku roste a expanduje do Německa

Česká dopravní společnost VCHD Cargo v loňském roce posilovala. Zaznamenala devítiprocentní nárůst obratu na zhruba 700 milionů Kč a navýšila počet pravidelných přepravních exportních linek na 130. Investice ve výši více než 83 milionů Kč šly do rozšíření vozového parku, informačních technologií a digitalizace. Společnost také expandovala do Německa, kde založila dceřinou firmu.

Společnost Helicar zaregistrovala v ČR první Volvo na FM LNG

Společnost Helicar, a. s., ve spolupráci s Volvo Truck ČR, Škoda Auto, a. s., a GasNet představila minulý týden historicky první vozidlo Volvo FM LNG registrované v ČR. „Otevíráme tak novou kapitolu kamionové dopravy v České republice a tím jsme se zase o krok přiblížili k nízkoemisní dopravě jako takové,“ uvedli při představení vozidla zástupci dopravce.

Mercedes-Benz v ČR poosmnácté v řadě jedničkou mezi nákladními automobily

Již po osmnácté v řadě obhájil Mercedes-Benz celkové prvenství v prodeji nákladních automobilů nad šest tun celkové hmotnosti v České republice. V roce 2019 bylo podle údajů z registru vozidel v ČR nově registrováno 1814 nákladních vozidel Mercedes-Benz nad 6 t celkové hmotnosti. Mercedes-Benz tím obsadil první místo s podílem na trhu 19,6 %. Zároveň dosáhl i prvenství díky nejvyššímu podílu, přes 24,8 % trhu, v kategorii podvozků pro nástavby.

Model Sprinter slaví pětadvacáté výročí

Před 25 lety byl na trh uveden model Mercedes-Benz Sprinter, který vychází vstříc zákazníkům požadujícím velké dodávkové vozidlo v hmotnostní kategorii od 3 do 5,5 tuny. Jeho poslední generace je vybavena rozsáhlou škálou funkcí z oblastí konektivity a vozidlo je nabízeno také jako eSprinter, s lokálně bezemisním provozem.

Společnost Porsche Česká republika stojí na startu nové éry osobní mobility

Společnost Porsche Česká republika, oficiální importér značek Volkswagen, Audi, SEAT a Volkswagen Užitkové vozy, stojí podle svých představitelů v roce 2020 na startovní čáře nové éry osobní mobility. Přichází největší změna v historii společnosti. Elektromobilita a digitalizace, změna klimatu a nové emisní normy vyžadují zcela nové produkty, procesy a obchodní modely. Porsche Česká republika se hodlá angažovat také v čím dál větším rozvoji elektromobilní infrastruktury a nezapomíná ani na lidské zdroje: pokračující projekty Best Employer – QHERO, Autoopravář Junior nebo nový portál CARJOBS.CZ dokládají široký přesah největšího importéra aut do ČR.

Budování vysokorychlostních tratí stále zaostává za potřebami ekonomiky

Příprava vysokorychlostních tratí (VRT) patří mezi priority ministerstva dopravy. Železniční část transevropské dopravní sítě (TEN-T) zabezpečuje většinu železničních přeprav uvnitř Evropské unie, ale stávající infrastruktura ještě nekoresponduje s poptávkou globální ekonomiky. Českou republiku přitom protínají tři hlavní železniční koridory. Také proto o VRT během prvního únorového týdne jednal ministr dopravy Karel Havlíček se svými protějšky na německá a polské straně, Andreasem Scheuerem a Andrzejem Adamczykem. VRT nabývají na významu i v souvislosti s programem European Green Deal, který v prosinci zveřejnila Evropská komise.

Gebrüder Weiss používá Cargometer i v Syrovicích

Gebrüder Weiss používá zařízení Cargometer nejen v areálu Jeneč, ale nově také v logistickém centru v Syrovicích. Technologie je nainstalována na čtyřech branách a poprvé v České republice také uvnitř skladu. Zařízení poskytuje přesné informace o rozměrech zásilek a umožňuje maximalizovat využití nákladového prostoru dopravních prostředků. V budoucnu Gebrüder Weiss plánuje rozšíření systému i do svých dalších evropských poboček.

EMONS Spedice chystá další expanzi

Německá přepravní a logistická společnost EMONS Spedice s dlouhou tradicí, která v České republice působí od roku 2004, připravuje zázemí pro expanzi v regionu střední a východní Evropy. Minulý měsíc se pobočka v Liberci přestěhovala do nových prostor v Jablonci nad Nisou, které mají lepší dostupnost a temperovaný sklad o rozloze 800 m2 pro potřeby cross-docku. Pro zákazníky je zde „na míru ušitá“ menší skladová logistika. Už dříve získala EMONS Spedice odpovídající prostory ve dvou klíčových lokalitách – v Brně v CTParku Blučina, který bude dokončený ve druhé polovině letošního roku, a v Praze v areálu P3 Logistic Parks u dálnice D11. Výměra obou ploch představuje 9650 m2.

AFRY CZ: Chceme otevřít trh s veřejnými zakázkami všem, tvrdí nově vzniklá česká firma

Nová společnost AFRY CZ se podle svých představitelů inspiruje transparentním skandinávským modelem, na jehož konci je moderní a udržitelná dopravní infrastruktura. Ukazuje tak cestu i českým zadavatelům včetně přímého a pozitivního vlivu na to, jak kvalitně a rychle budou Češi v budoucnu cestovat. Současný systém zadávání veřejných zakázek v oblasti dopravních staveb má podle zástupců nové společnosti zásadní trhliny.

spinner