Vydání 25/2019

​Česká dálniční síť se do konce příštího roku rozroste o 55,5 kilometru

Po téměř osmi měsících ve funkci ministra dopravy může JUDr. Vladimír Kremlík s blížícím se koncem roku bilancovat. Z hlediska dopravní infrastruktury byl rok 2019 podle jeho slov úspěšný. A to nejen díky tomu, že se podařilo uvést do provozu skoro 35 kilometrů nových dálnic. Příprava a výstavba dopravních staveb zůstává klíčovým úkolem jeho resortu i pro rok příští, kdy vstoupí do rozhodující fáze modernizace dálnice D1 a první měsíce fungování bude mít za sebou také nový mýtný systém. Priorit pro rok 2020 má však na seznamu ministr dopravy mnohem víc…

Smlouva na mýtný systém je podle soudu platná

Smlouva na nový mýtný systém, kterou uzavřel stát se společností CzechToll/SkyToll, je platná. Nejvyšší správní soud minulý týden zrušil rozsudek Krajského soudu v Brně, který smlouvu dříve prohlásil za neplatnou. Soud to uvedl na své úřední desce. Ministr dopravy Vladimír Kremlík na twitteru rozhodnutí uvítal a uvedl, že ministerstvo celou dobu postupovalo správně.

Co přinesl prosinec 2019 v dopravě

Tentokrát budeme věnovat pozornost ne zcela běžné evropské situaci: po dlouhé období jsme totiž byli zvyklí, že impulsy k mezinárodní spolupráci v rámci Evropské unie přicházely především shůry od nejvyšších politických a hospodářských kruhů. Ukážeme si, že nastává doba pro iniciativu zdola od podnikové sféry a podnikatelských svazů. První případ se týká železnice, druhý pak evropského programu pro výzkum a inovace Horizon Europe.

Čtyřicet opatření pro snížení nehodovosti v roce 2020

Stát připravil pro příští rok více než 40 opatření, která by měla pomoci snížit počet dopravních nehod. K nejvýznamnějším změnám patří revize trestů za přestupky, vznik programu pro recidivní řidiče a vytvoření systému o místech nehod. Minulý týden to uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík. Česku se dlouhodobě nedaří snižovat následky fatálních dopravních nehod. Do konce listopadu při nich zemřelo 513 lidí, proti loňsku se počet obětí nezměnil.

Tlak na snižování emisí je pro výrobce nákladních vozidel velkou výzvou

V roce 2025 má dojít podle Evropské komise ke snížení emisí CO2 oproti roku 2019 o 15 procent a v roce 2030, opět ve srovnání s letoškem, dokonce o 30 procent. A pokuta za překročení limitu CO2 g/tkm za každé vozidlo má od roku 2025 být vysoká. Tento požadavek je dvakrát přísnější, než odpovídá historickému vývoji. V listopadu na to upozornili zástupci společnosti Volvo Group Czech Republic.

Nový Actros získal titul Truck of the Year 2020

Mezinárodní jury složená z odborných novinářů z 24 evropských zemí hlasovala pro Mercedes-Benz Actros již popáté jako pro nejlepší nákladní vozidlo roku. Příběh úspěchu začal v roce 1997 prvním actrosem a každá z následujících generací si tento titul zasloužila také. S devíti tituly je nyní Mercedes-Benz historicky nejúspěšnější značkou v bitvě o cenu za technologický rozvoj, což je základní kritérium při výběru mezinárodní poroty Truck of the Year.

Přístavy Štětín, Gdaňsk a Gdyně jsou opět na vzestupu

„Poučený má snazší výběr a rychlejší cestu.“ S tímto mottem organizuje Svaz spedice a logistiky ČR pro své členy celou řadu vzdělávacích akcí, v jejichž rámci nabízí i velmi oblíbené exkurze do evropských přístavů a logistických hubů.

Obrat společnosti DACHSER v Česku roste už šestým rokem, letos překoná hranici tří miliard

Přibližně 1,12 milionu kusů zásilek a obrat překračující hranici tří miliard Kč. Takový byl podle předběžných ekonomických výsledků letošní rok pro společnost DACHSER Czech Republic. Na tradičním předvánočním setkání v Praze o tom informovali generální ředitel Jan Pihar a obchodní a marketingový ředitel Jan Polter.

GEFCO získalo od Bureau Veritas certifikát GDP v dalších devíti zemích

Dalších devět položek přibylo na seznam zemí, kde získala společnost GEFCO od úřadu Bureau Veritas certifikaci GDP (Good Distribution Practice) pro silniční přepravu farmaceutických produktů. Aktuálně má GEFCO certifikát GDP, který je zárukou, že je firma schopná zajistit procesy řízení kvality i v komplikovaných dodavatelských řetězcích se specifickými požadavky, v 15 zemích.

Chytré logistické systémy TIMOCOM pomáhají nejen dopravcům a speditérům

Společnost TIMOCOM loni představila novou cestu, po níž se hodlá ubírat – Smart Logistics System. Uzavřený systém s řadou modulů přístupný jen prověřeným uživatelům zajišťuje maximální možnou bezpečnost. A to i v případě, že v rámci nového konceptu dochází k propojování systému TIMOCOM s různými firemními systémy zákazníků. Podrobnosti o novém směrování společnosti TIMOCOM nám přiblížil ředitel české pobočky Daniel Priban.

spinner