Vydání 18/2019

Český trh průmyslových nemovitostí pokořil hranici osmi milionů metrů čtverečních

Celková plocha průmyslových prostor určených k pronájmu v České republice vzrostla ve druhém čtvrtletí letošního roku na 8,04 milionu metrů čtverečních. Ve stejné době bylo dokončeno celkem 153 000 metrů čtverečních skladových ploch ve 14 průmyslových parcích na území České republiky.

Vláda chce zakázat jízdy kamionů téměř po celou neděli

Vláda chce legislativně zakázat jízdu kamionů v neděli od půlnoci do 22.00 hodin, podobně jako je to v jiných evropských zemích. Teď mohou nákladní auta v neděli jezdit do 13.00 hodin. Kamiony budou mít ale nově možnost dokončit jízdu na cílové místo v Česku.

Co přinesl srpen 2019 v dopravě

Nedávno jsme zažili, že dozorčí rada Českých drah odvolala svého generálního ředitele, který přitom řídil podnik pouhých devět měsíců; o jeho nástupci má rozhodnout regulérní výběrové řízení. A to je pro podnik určitá novinka: souvislá řada generálních ředitelů ČD byla totiž pouze jmenována dozorčí radou. Zdálo se, že tato skoro tradice bude pokračovat i pod novým ministrem dopravy – ovšem nebýt veřejného příslibu předsedy vlády, že tentokrát proběhne výběrové řízení. Uzávěrka přihlášek byla k 29. červenci. Nedávno jsme rovněž zažili tradičně v Ostravě jubilejní, 20. ročník mezinárodního veletrhu drážní a manipulační techniky; jeho součástí byla dvoudenní odborná konference zaměřená na aktuální stav budování moderní železnice v České republice.

Eurofrost rozšířil kapacitu skladů v Úžicích u Prahy

Českobudějovická firma Eurofrost otevřela v Úžicích na severním okraji Prahy nové skladovací mrazírenské kapacity. V nových halách firma rozšířila kapacitu o dalších 4500 metrů čtverečních.

Gebrüder Weiss jezdí pro Henkel s CNG kamionem

Logistický koncern Gebrüder Weiss a výrobce spotřebního zboží Henkel spolupracují při zavádění ekologicky udržitelné dopravy: nově bude pro přepravu mezi výrobními závody Henkelu ve Vídni a srbském Kruševaci využíván kamion poháněný stlačeným zemním plynem (CNG). Cesta tam a zpět měří kolem 1700km, přičemž ve srovnání s moderními nákladními vozy splňujícími normu Euro 6 ušetří CNG pohon 20 procent emisí CO2.

thyssenkrupp Materials Services investuje do evropské sítě

Společnost thyssenkrupp Materials Services, která v rámci skupiny thyssenkrupp zajišťuje distribuční a další logistické služby pro široké spektrum zákazníků, investuje kolem 70 milionů EUR do modernizace a rozšíření své evropské skladovací a logistické sítě. Další moderní centra postaví v Německu, Polsku a Maďarsku.

Quehenberger Logistics rozšířil svůj park o tři dodávky MAN eTGE

Quehenberger Logistics posiluje ekologický rozměr své městské logistiky. V Salcburku a okolí nasazuje od dubna tři dodávky MAN eTGE pro přepravu balíčků a boxů na malých paletách. Elektromobily jsou tiché a neprodukují lokálně žádné emise, takže jsou vhodné pro distribuci zboží v městských centrech, a to i v nočních hodinách. Dodávky MAN eTGE v nepřehlédnutelném zbarvení e-mobility doplňují elektrický kamion MAN eTGM, který má Quehenberger ve svém vozovém parku od podzimu loňského roku.

Odborníci vyvíjejí pokročilý systém pro rychlejší kontrolu přepravních kontejnerů

Tři soukromé společnosti, tři přední výzkumné instituce a tři zástupci koncových uživatelů systému spojili své síly, aby v rámci projektu COSMIC EU vyvinuli pokročilý kontrolní systém, který by dokázal detekovat teroristické hrozby v přepravních kontejnerech a přístavech.

ČD Cargo přepravilo letos v prvním pololetí na vlastní licence přes 33 milionů tun zboží

Za prvních šest měsíců přepravilo ČD Cargo na vlastní licence celkem 33,4 milionu tun zboží. Největší dceřiná společnost Českých drah ve stejném období navýšila celkové provozní výnosy o 377 milionů Kč, což představovalo nárůst o 5,8 procenta. Firma o tom informovala minulý týden v tiskové zprávě.

První vlak s vícesystémovou lokomotivou ve Slovinsku

V úterý 20. srpna ve večerních hodinách vjel první vlak společnosti Advanced World Transport (AWT) ze skupiny PKP CARGO v čele s novou multisystémovou lokomotivou Vectron do Slovinska. V ranních hodinách již dorazil na vykládku do přístavu Koper, oznámil mluvčí AWT Lukáš Kresač.

České dráhy koupily dvě lokomotivy Taurus z Rakouska

Flotilu Českých drah v mezistátní dopravě posílí dvě lokomotivy Taurus. Elektrické lokomotivy odkoupil národní dopravce od rakouské společnosti Swietelsky Baugesellschaft. Oznámil to mluvčí firmy Petr Šťáhlavský.

spinner