Vydání 4/2019

​Financování dopravní infrastruktury již není největším problémem, chybějí však projekty

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude letos hospodařit s částkou 86,3 miliardy Kč a podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Ing. Jaroslav Hanáka je tato výše dostatečná. Hlavním problémem podle něj již není financování, ale chybějící projekty připravené k realizaci, územní plány či stavební povolení.

​ŘSD a stavební firmy podepsaly dodatek ke smlouvě

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) podepsalo minulý týden se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky dodatek ke smlouvě na dostavbu hradecké dálnice D11. Cena se zvýší o zhruba 148 milionů Kč, termín dostavby se zkrátí o měsíc. Na briefingu to oznámili ministr dopravy Dan Ťok, šéf ŘSD Jan Kroupa a zástupce firmy Eurovia Pavel Jiroušek.

​Nedostatečná infrastruktura limituje podnikání v dopravě

Dopravní infrastruktura je téma, které všichni dopravci bedlivě sledují a Sdružení ČESMAD Bohemia se mu dlouhodobě věnuje. Jak jsou dopravci spokojeni s budováním a rekonstrukcí silnic a dálnic a jaké nedostatky v této oblasti vidí, nám přiblížil viceprezident sdružení a předseda sekce nákladní dopravy Jiří Povolný.

​Zeptali jsme se Mgr. Jany Mračkové Vildumetzové, předsedkyně Asociace krajů České republiky

Loni v srpnu jste uvedla, že opravy silnic druhé a třetí třídy ze státních peněz vyjdou až dvakrát dráž, než když je hradí kraje ze svého rozpočtu. Chtěli jste proto s ostatními hejtmany a ministrem dopravy jednat o tom, aby peníze, které stát rozděluje obcím na opravy silnic nižších tříd, šly přímo do rozpočtů krajů. V jakém stadiu jsou tato jednání?

​Systém Optitrack zvyšuje hnací sílu i obratnost vozidla

Renault Trucks nabízí od loňského roku systém Optitrack s novými funkcemi, které dále zvyšují hnací sílu vozidla a zachovají jeho výkon bez ohledu na typ terénu. V nabídce je i varianta Optitrack+ s novými hydraulickými motory určená pro vozidla, jež se pohybují ve velmi náročných podmínkách.

spinner