Vydání 4/2019

​Financování dopravní infrastruktury již není největším problémem, chybějí však projekty

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude letos hospodařit s částkou 86,3 miliardy Kč a podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Ing. Jaroslav Hanáka je tato výše dostatečná. Hlavním problémem podle něj již není financování, ale chybějící projekty připravené k realizaci, územní plány či stavební povolení.

​ŘSD a stavební firmy podepsaly dodatek ke smlouvě

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) podepsalo minulý týden se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky dodatek ke smlouvě na dostavbu hradecké dálnice D11. Cena se zvýší o zhruba 148 milionů Kč, termín dostavby se zkrátí o měsíc. Na briefingu to oznámili ministr dopravy Dan Ťok, šéf ŘSD Jan Kroupa a zástupce firmy Eurovia Pavel Jiroušek.

​Nedostatečná infrastruktura limituje podnikání v dopravě

Dopravní infrastruktura je téma, které všichni dopravci bedlivě sledují a Sdružení ČESMAD Bohemia se mu dlouhodobě věnuje. Jak jsou dopravci spokojeni s budováním a rekonstrukcí silnic a dálnic a jaké nedostatky v této oblasti vidí, nám přiblížil viceprezident sdružení a předseda sekce nákladní dopravy Jiří Povolný.

​Zeptali jsme se Mgr. Jany Mračkové Vildumetzové, předsedkyně Asociace krajů České republiky

Loni v srpnu jste uvedla, že opravy silnic druhé a třetí třídy ze státních peněz vyjdou až dvakrát dráž, než když je hradí kraje ze svého rozpočtu. Chtěli jste proto s ostatními hejtmany a ministrem dopravy jednat o tom, aby peníze, které stát rozděluje obcím na opravy silnic nižších tříd, šly přímo do rozpočtů krajů. V jakém stadiu jsou tato jednání?

​Systém Optitrack zvyšuje hnací sílu i obratnost vozidla

Renault Trucks nabízí od loňského roku systém Optitrack s novými funkcemi, které dále zvyšují hnací sílu vozidla a zachovají jeho výkon bez ohledu na typ terénu. V nabídce je i varianta Optitrack+ s novými hydraulickými motory určená pro vozidla, jež se pohybují ve velmi náročných podmínkách.

​Vozidla CF a LF Construction představují všestrannou techniku pro stavebnictví

Přeprava stavebních materiálů klade na dopravní techniku velké nároky. Vozidla musejí být schopna pohybovat se jak v náročném terénu, tak i na běžných komunikacích. Musejí tedy fungovat jako odolné offroady a zároveň musejí mít nízké provozní náklady a plnit přísné emisní normy. Společnost DAF Trucks pro tento segment dopravního trhu nabízí vozidla řad CF a LF v provedení Construction a pro těžké silniční přepravy také svou novou řadu XF, která je spolu s řadou CF nositelem Truck of the Year 2018.

​První prodloužený návěs pro společnost X5 Retail Group

Schmitz Cargobull je prvním výrobcem návěsů v Evropě, který je schopen produkovat boční stěny pro chladírenské skříňové jednotky z ferroplastu o délce 16,80 metru v jednom kuse. Výrobu zajišťuje závod v litevském Panevéžisu. První prodloužený skříňový návěs S.KO předal v lednu ruské společnosti X5 Retail Group obchodní ředitel německého koncernu Boris Billich.

​V Praze se uskutečnila premiéra nového modelu F-MAX

Zhruba před rokem oznámila společnost F Trucks, a. s., vstup nákladních vozidel Ford Trucks na český trh. A letos koncem ledna již v Praze v české premiéře představila nový model tahače F-MAX, který byl loni v září na mezinárodním veletrhu nákladních a užitkových automobilů IAA 2018 v Hannoveru oceněn titulem International Truck of the Year 2019.

​Kapacity závodu v Herzlake se zdvojnásobí

S ohledem na stále rostoucí poptávku po výměnných nástavbách a návěsech pro přepravu suchého zboží připravuje koncern Krone výrazné rozšíření výrobní kapacity svého závodu v Herzlake. Předseda představenstva Bernhard Brüggen v lednu uvedl, že během následujícího roku a půl se produkce zdvojnásobí na více než 25 tisíc jednotek.

​Porsche Česká republika opět jedničkou mezi importéry

Společnost Porsche Česká republika vstupuje do 28. roku působení na českém trhu na pozici jedničky mezi importéry, a to navzdory výzvám, kterým zejména v důsledku zpřísňujících se emisních předpisů v loňském roce čelila. Na konci ledna to na výroční tiskové konferenci uvedli představitelé společnosti.

​V Brně-Maloměřicích vyroste nová opravárenská hala

Ještě v únoru začnou České dráhy stavět novou opravárenskou halu v Brně-Maloměřicích. Halu postaví sdružení společností TSS Grade a Doprastav.

​Pět nových lokomotiv Vectron pro PKP CARG

Společnost PKP CARGO pořídí celkem pět vícesystémových lokomotiv Vectron. Smlouvu v hodnotě téměř 112 milionů PLN (asi 670 milionů Kč) zahrnující i údržbu lokomotiv podepsali zástupci skupiny PKP CARGO a Siemens Mobility na konci ledna.

​Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - únor 2019

SPEDICE

Mezinárodní federace spedičních svazů – FIATA

JARNÍ SVĚTOVÉ ZASEDÁNÍ FIATA BUDE 28. A 29. BŘEZNA 2019 V CURYCHU

Zasedání bude zaměřeno především na sektorovou politiku a nelze je srovnávat se světovým kongresem či regionálními konferencemi. V první den je na programu jednání o situaci v regionech – v Africe a na Středním východě, v Americe, Asii a Pacifiku a v Evropě. Zasednou rovněž pracovní skupiny pro právní záležitosti, bezpečnost, odbornou výchovu a multimodální dopravu.

​DACHSER opět první ve sběrné službě

V nejnovějším žebříčku Top 100 in European Transport and Logistics udržela společnost DACHSER svoji pozici na prvním místě ve sběrné službě v Německu a o jednu příčku se posunula v celkovém hodnocení německého trhu – nyní je logistickou společností se třetím největším obratem.

​Kühne + Nagel ČR má nového generálního ředitele

V lednu letošního roku převzal vedení české pobočky globálního logistického lídra Kühne + Nagel Miroslav Pudil, který ve společnosti pracuje víc než dvacet pět let.

spinner