Vydání 3/2019

​Budoucností pro další rozvoj výstavby mohou být nevyužitá a zanedbaná území

Míst, kde se dají v současné době vystavět nové, moderní průmyslové nemovitosti, kvapem ubývá, v okolí velkých a větších měst jich je už nedostatek. Naopak poptávka po průmyslových prostorách vysoce převyšuje nabídku. Proto se developeři začínají poohlížet po tzv. brownfieldech, tedy místech a areálech, které jsou dosud nevyužívané, zanedbané a chátrají. Věří, že se jim podaří zašlá místa obnovit a přeměnit je v moderní průmyslové zóny.

​Průmyslový trh bude letos čelit nedostatku prostor

O investice do průmyslových nemovitostí je v České republice zájem. Dokazuje to skutečnost, že více než pětina transakcí byla loni realizována právě v industriálním sektoru a celkový investiční objem přesáhl 2,5 miliardy EUR. Na to, jak se bude trh vyvíjet v letošním roce, jsme se zeptali Clare Sheils, která ve společnosti CBRE působí na pozici head of industrial and logistics sector.

​Gebrüder Weiss dokončil integraci DTC

Součástí společnosti Gebrüder Weiss se od začátku ledna stala firma Deutsche Transportkompagnie Erich Bogdan (DTC). Dvouletý transformační proces, který byl důsledkem akvizice, bude dovršen celkovou změnou názvu na Gebrüder Weiss.

​Na veletrhu LogiMAT 2019 ve Stuttgartu se představí rekordní počet vystavovatelů

Mezinárodní veletrh intralogistiky a procesního managementu LogiMAT 2019 registruje zvýšený zájem mezinárodních vystavovatelů. Nadcházející 17. ročník, který se uskuteční 19. až 21. února ve Stuttgartu, má všechny výstavní plochy o rozloze více než 120 tisíc m2 obsazené. V deseti halách a přilehlých prostorách představí přes 1600 vystavovatelů nejmodernější produkty a služby v intralogistice. Řada inovací bude k vidění v evropské a světové premiéře. Veletrh je pozoruhodný širokým spektrem vystavujících – od malých firem až po globální giganty. Organizátorem akce je mnichovská společnost EUROEXPO.

​Letos chceme rozšířit automatizaci v centrálním skladu a zefektivnit logistické procesy

Několikrát denně vyrážejí modrožlutá vozidla za zákazníky, kteří si objednali zboží z e-shopu Datart. A stejně zbarvená vozidla pak zásobují i třikrát denně 95 prodejen v České republice, aby měli zákazníci k dispozici nejnovější typy televizorů, notebooků nebo mobilních telefonů či praček, lednic a vysavačů. O tom, jak náročné je zajistit logistiku elektrozboží často velmi vysoké hodnoty, jsme hovořili s ředitelem logistiky Datartu Liborem Křížkou.

​GEFCO dodá PSA železniční vagony pro pobočku v Maroku

Na sklonku loňského roku zajistila společnost GEFCO pro skupinu PSA přepravu prvních dvou železničních vagonů do nového výrobního závodu v marockém městě Kenitra. Dalších 45 železničních vagonů vypraví postupně z francouzského přístavu Saint-Nazaire do marockého přístavu Tanger v průběhu letošního roku.

​Síť DPD se loni rozrostla o 12 procent

Společnost DPD v loňském roce rozšířila svou síť o 12 procent a téměř 1000 výdejních míst Pickup. To výrazně přispělo k hladkému průběhu celé sezony. Úspěšnost doručení do druhého dne od předání odesílatelem dosáhla 99 procent.

​V provozu je už přes 10 tisíc Smart Tanks

Skupina Hoyer zajišťuje celosvětovou přepravu chemikálií, potravin, plynů a minerálních olejů v tankových kontejnerech, tankových návěsech, flexitancích a IBC kontejnerech. Mezi nejdůležitější faktory služeb patří sledování zásilek včetně parametrů, jako jsou teplota, tlak, naplnění a umístění nádrže. Hamburský koncern dosáhl v tomto ohledu důležitého milníku – počátkem ledna oznámil vybavení více než 10 tisíc Smart Tanks.

​Polský Štětín zvítězil v žebříčku terminálů BIMCO

Nejvýkonnějším a nejlepším přístavem v nejnovějším žebříčku terminálů pro překlad suchého hromadného zboží, který sestavila Baltská mezinárodní námořní rada BIMCO za rok 2018, se stal polský Štětín. Zpráva shromáždila údaje z odbavování celkem 144 lodí najíždějících 381 terminálů.

​CMA CGM a partneři prodloužili spolupráci v Ocean Alliance

Francouzské kontejnerové rejdařství CMA CGM oznámilo, že předseda představenstva koncernu Rodolphe Saadé podepsal spolu s vrcholovými manažery partnerských rejdařství COSCO Shipping, Evergreen a OOCL v čínském Chaj-nanu prodloužení dohody o spolupráci v rámci největšího uskupení Ocean Alliance do roku 2027.

​Skupina PKP CARGO představila nové strategické cíle

Nejpozději za pět let se skupina PKP CARGO chce stát lídrem trhu ve střední a východní Evropě. To je jeden z cílů nové strategie, jež skupina představila koncem ledna.

​Modernizace amerických lokomotiv v Estonsku bude pokračovat

Společnost CZ LOKO v lednu podepsala s estonským národním dopravcem Operail (dříve EVR Cargo) smlouvu na dodávku paketů pro komplexní modernizaci dalších čtyř lokomotiv C30 na řadu C30-M. Tím se rozšíří počet zmodernizovaných lokomotiv této řady ze tří na sedm.

​Mýtné pro kamiony zůstane v rukou státu

Spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer v polovině ledna rozhodl, že výběr mýtného u nákladních vozů převezme natrvalo stát. Smlouva s provozovatelem mýtného systému Toll Collect vypršela 31. srpna 2018. Spolková vláda nejprve na přechodnou dobu společnost převzala a hledala po Evropě nového provozovatele.

spinner