Vydání 26/2018

DACHSER v České republice letos přepraví skoro 1,1 milionu zásilek

Další úspěšný rok má za sebou společnost DACHSER Czech Republic. Podle předběžných odhadů posilovala v obratu i v počtu realizovaných zásilek. Podařilo se jí uzavřít nové zakázky v oblasti kontraktní logistiky a zaznamenala navýšení poptávky po exportních přepravách sběrnou službou i celovozech. Na tiskové konferenci v Praze na začátku prosince oznámili výsledky generální ředitel DACHSER Czech Republic Petr Kozel a obchodní a marketingový ředitel firmy Jan Polter.

Co přinesl prosinec 2018 v dopravě

Závěr roku přinesl řadu událostí kolem krádeží zásilek z dopravních prostředků i ze skladů a také krádeží zboží včetně vozidel a nezřídka i za použití násilí. Bylo by milejší věnovat se na konci roku tématu pohodovějšímu, než je moderní loupežnictví. Avšak rádi ukážeme i to pozitivní – některé nové kroky, jak se touto situací do budoucna potýkat.

Dohoda o balíčku mobility je pro nás přijatelná, vyhráno však ještě není

Začátkem prosince při jednání rady ministrů dopravy o budoucnosti tzv. balíčku mobility I. se podařilo dosáhnout pro české dopravce přijatelného kompromisu. O hlavních výsledcích tohoto jednání, ale i o dalších aktuálních tématech v oblasti silniční, železniční a kombinované dopravy jsme hovořili s náměstkem ministra dopravy Ing. Ladislavem Němcem.

Studie odhaluje úspěšné strategie pro logistiku poslední míle

Rostoucí urbanizace zvyšuje komplexnost logistiky poslední míle a zásadním způsobem ovlivňuje úspěšnost internetových obchodů. Tak zní závěry nového výzkumu společnosti DHL a společnosti Euromonitor, která se zabývá výzkumem trhu.

Ceny energie porostou, dopravci si výrazně připlatí

Nové ceny trakční elektřiny a také nová metoda rozpočítávání její spotřeby výrazně zvýší výdaje tuzemských železničních dopravců na spotřebu elektřiny. U Českých drah se náklady v příštím roce zvýší o téměř 400 milionů Kč, další dopravci počítají s růstem výdajů o desítky milionů. Vyplývá to z vyjádření dopravců. Cena trakční elektřiny, kterou odebírají zejména elektrické vlaky a kterou bude od příštího roku poprvé zajišťovat Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), se meziročně zvýší zhruba o 15 procent na téměř 2395Kč za megawatthodinu.

HHLA a Hyperloop připravují revoluci v nákladní dopravě

Vysokorychlostní potrubní přepravu kontejnerů z a do hamburského přístavu společně plánují správa přístavu Hamburk HHLA a americká společnost Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Oba partneři založili společný podnik a budou spolupracovat na řešení. Projekt oznámili na začátku prosince na společné tiskové konferenci předsedkyně představenstva HHLA Angela Titzrathová a zakladatel a předseda představenstva HTT Dirk Ahlborn.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – prosinec 2018

SPEDICE

Světová asociace spedičních svazů – FIATA

VÝHLED 2019 PRO MEZINÁRODNÍ SPEDICI A LOGISTIKU

Pohledem na příští rok se zabýval v minulých dnech prezident FIATA Babar Badat. Již rok 2018 přinesl řadu změn, jež budou bezpochyby pokračovat. Obchodní válka mezi dvěma největšími ekonomikami světa se stává realitou a jejich vzájemný obchod se dostane pod nové celní tarify hodnocené miliardami dolarů. Transpacifické dodavatelské řetězce a obchodní trasy budou čelit velkým výzvám a budou mít dopad na tento sektor. 

Třícípá hvězda září i mezi hybridy a elektromobily

Značka Mercedes-Benz je známá jak špičkovým designem, tak i zaváděním nejnovějších technických novinek do běžného provozu. Ať již se jedná třeba o vývoj autonomních vozidel či bezpečnostních asistentů, kde si v minulosti připsala mnohá prvenství, například uvedením systému ABS. A tyto úspěchy provázejí značku po celou její historii, do níž patří i řada vítězství v automobilových závodech, včetně již pátého titulu Lewise Hamiltona ve formuli 1. Silnou pozici má značka také v oblasti elektromobility.

spinner