Vydání 23/2018

Náklady autodopravců výrazně rostou, musí vzrůst také ceny za přepravu

Výkony české mezinárodní kamionové dopravy soustavně klesají a zároveň výrazně rostou vstupní náklady dopravců. Při minimálních maržích již sami nedokážou toto zvýšení vykrýt a Sdružení ČESMAD Bohemia konstatuje a upozorňuje, že zvýšení ceny za dopravu v řádu deseti procent je nezbytné.

ČD chtějí navýšit zdroje, zvažují i prodej dceřiných firem

České dráhy zvažují prodej některých svých dceřiných firem. Jednou z nich by mohla být například ČD-Telematika, o jejímž prodeji do rukou státu by chtěly dráhy brzy jednat. Minulý týden to řekl šéf Českých drah Miroslav Kupec. Podnik tím chce podle něho zvýšit zdroje na investice do vozového parku, které by měly v následujících osmi letech vyjít na 40 miliard Kč.

Kamiony bez řidičů, doprava bez dopravců?

Jak bude vypadat doprava budoucnosti? Jak se vypořádá se současnými trendy, jako jsou alternativní pohony, smart technologie, sdílené služby a autonomní vozidla? Na tyto otázky hledala odpovědi konference, kterou v půlce října v Praze uspořádalo Sdružení ČESMAD Bohemia. Zhruba stovce účastníků nabídla svůj pohled do budoucnosti řada odborníků z různých odvětví silniční dopravy.

Jakub Malý (Eurowag) pro DN

Dopravce by měl pouze jezdit, o vše ostatní se postaráme my

Společnost Eurowag byla založena před více než 20 lety a za tu dobu se z distributora paliva postupně transformovala v poskytovatele komplexních služeb pro podnikání v silniční dopravě, a to s velkým důrazem na menší a střední dopravce. Jaká je její současná nabídka a jakým směrem by se v budoucnu měla ubírat, o tom jsme hovořili s výkonným ředitelem pro finanční a transakční služby Jakubem Malým.

Nové systémy pro větší bezpečnost v autobusech Mercedes-Benz a Setra

Značky Mercedes-Benz a Setra jsou na trhu autobusů etalonem bezpečnosti. V jejich modelech slavily svou premiéru téměř všechny bezpečnostní a asistenční systémy. Příkladem je asistent nouzového brzdění Active Brake Assist, jehož první generace byla představena přesně před deseti lety. Nyní následují další velké kroky, s nimiž se mohli podrobně seznámit návštěvníci letošního veletrhu IAA v Hannoveru.

V Lyonu měl světovou premiéru autobus Crossway Natural Power

IVECO BUS doplňuje svou řadu Crossway zbrusu novým dálkovým autobusem na zemní plyn a potvrzuje tak svou pozici lídra na poli meziměstských vozů. Crossway Natural Power s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) si uchoval všechny vlastnosti předchozí mimořádně úspěšné verze poháněné naftou: autonomii, přepravní kapacitu a zavazadlový prostor, stejnou výšku a ekvivalentní provozní náklady.

spinner