Vydání 16/2018

Výtěžek z dluhopisů investujeme do obnovy vozidlového parku

Investice do zaměstnanců i vozidlového parku. Ale také nedostatek opravárenských kapacit. Rozvoj činnosti v zahraničí či skokový nárůst přeprav dřeva. A skoro kritická situace na přeplněných kolejích nejen v České republice. To jsou jen některá z důležitých témat, o kterých jsme hovořili s Ivanem Bednárikem, předsedou představenstva ČD Cargo.

Aerolinky zřejmě budou poskytovat údaje o cestujících kvůli terorismu

Letečtí dopravci zřejmě budou muset předávat policii údaje jmenné evidence cestujících. Novinku zavede podle evropské směrnice o předcházení, odhalování, vyšetřování a stíhání teroristických trestných činů a závažné trestné činnosti vládní návrh takzvaného změnového zákona k nové předloze o zpracování osobních údajů. Policie kvůli tomu zřídí podle informací v důvodové zprávě zvláštní útvar.

Co přinesl červenec 2018 v dopravě

Před prázdninami školními i europarlamentními došlo v Evropské unii k přijetí řady důležitých rozhodnutí a k prezentaci zajímavých iniciativ – některé pro jejich závažnost dnes zmíníme.

RYKO dokončilo halu pro demontáž vagonů

Děčínská firma RYKO, jedna z největších evropských opraven nákladních železničních vozů, v červenci dokončila novou halu pro demontáž podvozků a dvojkolí nákladních vagonů. Celková investice do nové haly dosáhla v průběhu tří let 40 milionů Kč. Podle vedení firmy jde o významnou technologickou změnu i zásadní zlepšení pracovního prostředí pro zaměstnance firmy.

Piotr Matuszyński se stal novým finančním ředitelem

Novým finančním ředitelem Advanced World Transport (AWT), člena skupiny PKP CARGO, byl v polovině července jmenován Piotr Matuszyński. Na pozici nahradil Tomáše Krále, který byl z funkce finančního ředitele odvolán o týden dříve a ve své profesní kariéře bude pokračovat mimo skupinu AWT.

Ekologickým premiantem v dopravě je stále železnice

Na začátku letních prázdnin zveřejnilo sdružení na podporu železnice Allianz pro Schiene přímé srovnání ekologických dopadů mezi různými druhy dopravy (leteckou, osobní automobilovou, nákladní silniční, autobusovou a železniční). Cestující, zasilatelé, politici i obyvatelé tak mají možnost seznámit se s žebříčkem vlivu na životní prostředí v Německu, a to v kategoriích „emise skleníkových plynů“, „spotřeba energií“ a „emise NOx“.

RCG a DHL Global Forwarding prohloubily spolupráci

Projekt Nové hedvábné stezky má pro rakouské spolkové dráhy ÖBB mimořádnou prioritu. První přímý nákladní vlak z Číny do Vídně představoval letos na jaře pro nákladní složku ÖBB Rail Cargo Group (RCG) skutečný milník. Představitelé RCG a DHL Global Forwarding však šli ještě dál a podepsali memorandum o porozumění, na jehož základě budou společně nabízet železniční spojení na euroasijském koridoru pravidelně.

Práce na přípravě nové směrnice o kombinované dopravě pokročily

Ministři dopravy členských zemí EU schválili zprávu o postupu přípravy nové směrnice o kombinované dopravě, na které se intenzivně pracovalo během půlročního předsednictví Bulharska.

Antverpský přístav v květnu překonal další rekord

Po rekordních prvních třech měsících letošního roku zaznamenal přístav Antverpy skvělé výsledky i ve druhém čtvrtletí. Květen se stal dokonce vůbec nejlepším měsícem v historii.

Šlesvicko-Holštýnsko podpoří další investice v kielském přístavu

Kielský přístav investuje do překladu zboží, nových ekologických technologií a přesunu toku zboží na železnici. Kiel každoročně odbaví více než sedm milionů tun zboží a přes dva miliony cestujících.

Tržby firmy GEFCO v Česku loni atakovaly hranici tří miliard Kč

Logistické společnosti GEFCO se v České republice v loňském roce dařilo. Hlásí rekordní tržby i nárůst počtu přepravených hotových vozů. Meziročně vzrostl obrat společnosti o více než pět procent na téměř tři miliardy Kč a počet přepravených hotových vozů se zvýšil o 30 procent na celkových 134 tisíc.

NIKA Logistics má novou skladovací halu i vozidla

Necelý rok po vstupu do holdingu Šmídl oznámila východočeská NIKA otevření nové skladovací haly o kapacitě 12 tisíc paletových míst v Černé za Bory. Současně s tím avizovalo vedení firmy nákup 12 nových kamionů DAF a Scania.

Volvo přispívá ke zvyšování bezpečnosti cyklistů a chodců ve městech

Počet smrtelných dopravních nehod s účastí těžkých nákladních vozidel klesá. Výzkum společnosti Volvo však ukazuje, že obdobný pokles nelze vysledovat u nehod s účastí cyklistů a chodců. Je proto nutné podniknout kroky ke snižování počtu těchto nehod. Ke zvýšení bezpečnosti provozu ve městech mohou přispět nové technologie, novelizovaná legislativa, lepší infrastruktura, vyšší povědomí o bezpečnosti a lepší viditelnost.

spinner