Vydání 15/2018

Doprava v pražské aglomeraci neprospívá. Co je třeba udělat?

Využít dostupné prostředky organizace a řízení dopravy a snížit tak negativní dopad rostoucí mobility v nejvýznamnějším sídelním celku v České republice, v pražské aglomeraci. To je ambiciózní cíl pozičního dokumentu Sdružení pro dopravní telematiku ČR (SDT) s názvem Doprava a rozvoj ITS v pražské aglomeraci.

Kompromisní návrh dopravního výboru mezi europoslanci neprošel

V Evropském parlamentu začátkem července nedošlo k dohodě o prvním mobilitním (silničním) balíčku EU a jeho třech sociálních částech. Vysílání řidičů, jejich doby řízení a odpočinku a budoucí kabotážní pravidla se budou muset znovu projednávat v Dopravním výboru EP a hledání kompromisu bude obtížné. A to z toho důvodu, že stanoviska europoslanců z jihoevropských a severozápadních států stojí téměř nepřekonatelně proti sobě.

IVECO získalo titul Podnik roku 2017

Společnost Iveco Czech Republic se stala držitelem titulu Podnik roku 2017 v České republice. Výrobce autobusů z Vysokého Mýta získal ocenění v kategorii firem s počtem zaměstnanců nad 250 osob. Nejlepší firmy z českého autoprůmyslu ocenilo Sdružení automobilového průmyslu, jednalo se již o dvacátý ročník prestižní soutěže.

Vzpomínka na JUDr. Miloše Pohůnka

V panteonu postav, které se zasloužily o československý a později i český dopravní a zasílatelský obor, najdeme jen několik takových, které by se mohly rovnat právnímu expertovi dr. Miloši Pohůnkovi.

Věřím, že mé předsednictví přispělo k dalšímu rozvoji ITS Nationals

Letos v červnu skončilo druhé období viceprezidenta Sdružení pro dopravní telematiku ČR Ing. Romana Srpa ve funkci chairmana ITS Nationals. Delší působení již stanovy této mezinárodní sítě sdružující 28 asociací pro dopravní telematiku neumožňují. Co se během tohoto období v činnosti sdružení změnilo a na co se nyní zaměřuje především, o tom jsme s ním hovořili v době předání předsednictví jeho nástupci.

ŘSD spustilo na dálničním úseku testování kooperativního dopravního systému

Dálniční úsek mezi Mirošovicemi a Rudnou je podle měření dopravních intenzit, které Ředitelství silnic a dálnic pravidelně provádí, úsekem s největší dopravní zátěží v rámci České republiky.

Nové podpůrné systémy řízení zvyšují bezpečnost provozu

Vyšší bezpečnost na cestách a vyšší komfort pro řidiče. S těmito cíli představuje společnost Volvo Trucks své nové systémy podpory řízení. Ty vycházejí ze systému Volvo Dynamic Steering (VDS), což je inovace, která výrazně pomáhá při řízení těžkých nákladních vozidel.

Spolkové ministerstvo dopravy podporuje „čistý vzduch“

„Inteligentní řízení dopravy zajistí v našich městech lepší vzduch. Dnes předáváme kolem 60 milionů € jako příspěvek našim obcím. Díky nim budou moci optimalizovat provoz a zatraktivnit nabídku mobility,“ řekl v červnu spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer při předávání vládních dotací na podporu digitalizace komunálních dopravních systémů.

Německý výrobce přípojných vozidel přijede na letošní veletrh IAA s řadou novinek

V červnu v Berlíně představil německý výrobce přípojných vozidel a nástaveb Schmitz Cargobull řadu novinek, s nimiž se budou moci seznámit návštěvníci letošního veletrhu IAA v Hannoveru.

Divize Mercedes-Benz Trucks představila svou vizi nákladní dopravy budoucnosti

Zhruba stovka odborných novinářů se koncem června v rámci akce FutureLab@Mercedes-Benz Trucks v oborovém informačním středisku BIC (Branchen-Informations-Center) závodu Mercedes-Benz ve Wörthu mohla seznámit s vývojovými aktivitami divize Mercedes-Benz Trucks.

SŽDC se příští rok chystá modernizovat koridory

Správa železniční dopravní cesty připravuje celkem osm staveb, kterými až na jednu výjimku bude rekonstruovat nejdříve modernizované úseky 1. a 2. koridoru. Předpokládané celkové náklady všech osmi akcí dosahují 23 miliard Kč. Minulý týden to oznámil mluvčí SŽDC Pavel Tesař.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – červenec 2018

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

KAŽDOROČNÍ KONFERENCE O LOGISTICKÉM VÝZKUMU

Již 23. konference proběhne ve dnech 5. až 7. září v britském Plymouthu v Institutu logistiky a dopravy tamní Plymouth University. Regionalizace a vývoj v managementu dat přetvářejí globální logistické systémy; logistika a manažeři dodavatelských řetězců se vypořádávají s nebývalými výzvami. Téma Konference 2018 se zaměří na to, jak mohou výzkumníci asistovat manažerům ve formování logistických aktivit a politiky na podporu integrovaných udržitelných operací.

Všechny digitální plachty nastaveny ve směru Nové hedvábné stezky

Tímto neobvyklým a bombastickým mottem byl uveden letošní, v polovině května v čínské Šanghaji proběhnuvší ročník nejvýznamnějšího cyklu dopravních veletrhů na světě transport logistic. Zatímco v lichých letech je tato výstava pořádána v bavorském Mnichově, v sudých letech se pak stěhuje do Číny, do jejího obchodního centra Šanghaje.

spinner