Vydání 12/2018

Nad implementací železničního balíčku do české legislativy stále visí řada otazníků

Před více než rokem a půl schválil Evropský parlament 4. železniční balíček, který by měl mimo jiné zlepšit konkurenceschopnost a zvýšit výkonnost železničních služeb v Evropské unii. Právní rámec železničního balíčku přináší celou řadu změn, které je třeba implementovat do národních legislativ. Jak se tento nelehký úkol daří plnit, jsme se zeptali nejen na ministerstvu dopravy, ale také na Drážním úřadu, Správě železniční dopravní cesty, ve společnosti AŽD Praha a zástupců sdružení ŽESNAD.cz.

Co přinesl květen 2018 v dopravě

Snad nejožehavějším tématem dopravní současnosti je smrtelná silniční nehodovost. Jakkoli chlácholivě mají působit rok od roku snižované počty těchto nehod, celková čísla jsou nadále spíše úděsná. Na problematiku pohlédneme z několika mezinárodních op­tik.

InnoTrans 2018 představí budoucnost železnice

Ve druhé polovině září se odborníci, ale i laická veřejnost sejdou na berlínském výstavišti, aby si prohlédli aktuální novinky z oblasti železničního průmyslu, ale také aby se seznámili s nejnovějšími trendy, jež hýbou oborem železniční dopravy.

Veletrh Czech Raildays 2018 je dobrou příležitostí k navázání nových kontaktů i prezentaci novinek

Už za pár dní, konkrétně od 19. do 21. června, se v areálu nákladového nádraží železniční stanice Ostrava-hlavní nádraží sejdou nejen odborníci na železniční dopravu, ale také příznivci vlaků a lokomotiv na letošním, už 19. ročníku mezinárodního veletrhu drážní a manipulační techniky, výrobků a služeb pro potřeby kolejové dopravy Czech Raildays. Některé firmy a dopravci se veletrhu účastní každoročně, jiné budou mít letos premiéru. Zástupců vybraných vystavovatelů jsme se mimo jiné zeptali na novinky, které budou v Ostravě prezentovat.

Padesát let kontejnerizace přístavu Hamburk si připomněli v Dunajské Stredě

Přes 170 hostů ze Slovenska, Maďarska, České republiky, Rakouska a Německa se sešlo koncem dubna na kontejnerovém terminálu společnosti Metrans v Dunajské Stredě, aby si připomnělo padesát let kontejnerizace přístavu Hamburk. Akci pořádaly společnost Metrans Danubia a Hafen Hamburg Marketing e.V.

​ Seminář DN a SSL: přednášející nastínili různé možnosti snížení celní sazby

Aktuální informace týkající se problematiky celního řízení přinesl seminář Dopravních novin a Svazu spedice a logistiky ČR, který se uskutečnil začátkem května v pražském hotelu Alwyn. Společným jmenovatelem všech čtyř přednášek byly možnosti, jak snížit celní sazbu.

DACHSER se rozzářil Evropským festivalem

Třetí ročník společenské akce pro zákazníky, partnery a zaměstnance společnosti se nesl v duchu letního open air festivalu. Zahrály zde známé kapely jako Děda Mládek Illegal Band a Divokej Bill, servírovaly se kulinářské speciality z Evropy a pro návštěvníky byla připravena i řada doprovodných zábavných aktivit.

Combilift otevřel nové globální sídlo a výrobní závod

Výrobce vysokozdvižných vozíků a další manipulační techniky Combilift při příležitosti 20. výročí činnosti oficiálně otevřel na začátku května své nové globální hlavní sídlo a výrobní závod v irském Monaghanu. Firma současně oznámila, že v následujících třech letech plánuje posílení svého personálu o 200 nových pracovních míst.

Europoslanci proti podvodům s najetými kilometry

V České republice je nedovoleně manipulováno s tachometrem až u 42 procent ojetin. V jiných zemích EU je tato situace podobná. Poslanci Evropského parlamentu proto vyzývají Evropskou komisi, aby proti těmto praktikám v rámci EU zakročila. Koncem května to uvedla europoslankyně a členka Výboru pro dopravu Evropského parlamentu Olga Sehnalová, která je současně členkou Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů.

spinner