DN č. 21 - Silniční, Autobusová doprava, Přeprava nadrozměrných nákladů, vychází 11. 10., uzávěrka již 20. 9. ! 

Vydání 11/2018

ČESMAD Bohemia: „Trváme na zrušení rozšiřování mýtného“

„Jsme rádi, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v komentáři k prvoinstančnímu rozhodnutí o zrušení výběrového řízení na provozovatele mýtného systému uvedl, že problémem je i rozšíření zpoplatněných úseků o 900 kilometrů, byť v kontextu toho, že není jasný konečný rozsah.“ Uvedl to generální tajemník Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř s tím, že sdružení toto rozhodnutí považuje od začátku za špatné.

Dan Ťok nechce být v nové vládě

Ministr dopravy v demisi Dan Ťok nechce být členem kabinetu, který skládá předseda hnutí ANO Andrej Babiš se sociálními demokraty a za podpory KSČM. O odchodu ze sněmovny ještě není rozhodnut, ale zvažuje ho. Oznámil to minulý týden.

Komentář: Co přinesl duben 2018 v dopravě

V životě a v jazyce podnikatelském i politickém se ustálily některé činnosti a pojmy dříve téměř neznámé – jako třeba digitalizace, kyberkriminalita či udržitelnost. Dnes se budeme trochu věnovat tomu poslednímu, a to hned ze tří pohledů.

Mercedes-Benz používá návěsy Schmitz Cargobull

Výrobce užitkových vozidel Mercedes-Benz v programu výcviku profesionálních řidičů začal používat dalších pět návěsů Schmitz Cargobull S.CS Universal. Německá automobilka se snaží při nácviku co nejvíce přiblížit reálným situacím, s nimiž se řidiči souprav setkávají v běžném provozu.

ACEA: nákladní vozidla slouží všem

Evropská komise minulý týden navrhla, aby se emise CO2 produkované těžkými nákladními vozidly snížily do roku 2030 ve srovnání s rokem 2019 alespoň o 30 procent.

Stát nemá podle expertů pro mýto strategii

Příčinou potíží mýtného tendru, který před dvěma týdny zrušil antimonopolní úřad, je dlouhodobá absence vládní strategie, jak s mýtem efektivně nakládat. Tvrdí to odborníci na dopravu. Stát podle nich ve své politice o mýtu pouze reaguje na aktuální situaci bez dlouhodobých cílů.

V Bratislavě se hovořilo o budoucnosti silniční dopravy v EU

Mezinárodní konference DOPRAVA 2018 přilákala koncem dubna do Bratislavy řadu zajímavých přednášejících i odborníků z oblasti silniční dopravy nejen ze Slovenska, ale i ze zahraničí. Odbornou záštitu nad akcí převzalo Sdružení ČESMAD Slovakia a Sdružení autobusové dopravy ZAD. Hlavním tématem konference byla Silniční doprava jako klíčový prvek dalšího ekonomického a sociálního rozvoje v EU.

Limitovaná edice řady XF, platooning i přehlídka veteránů

Letos 1. dubna tomu bylo přesně devadesát let, co si nizozemský inženýr Hub van Doorne založil v roce 1928 v Eindhovenu malou svářečskou dílnu a kovárnu, z které se postupně stal jeden z předních světových výrobců nákladních vozidel.

Spedice Schmid slaví 70 let a přebírá další návěsy Krone

Dopravní a spediční společnost Schmid Transport & Spedition z německého Řezna (Regensburg) převzala od koncernu Krone celkem 33 nových návěsů Box Liner pro přepravu kontejnerů v národní i mezinárodní síti.

První velká zakázka na plně elektrické Mercedesy Citaro

Svou oficiální světovou premiéru má ještě před sebou, a už je tu první velká zakázka: Mercedes-Benz dodá společnosti Hamburger Hochbahn AG 20 městských autobusů ve variantě nového, plně elektricky poháněného Citara. První dva vozy budou předány již letos.

Konference o budoucnosti autobusové dopravy v ČR

Dne 12. června se v Brně uskuteční konference Budoucnost autobusové dopravy v ČR. Jejími pořadateli jsou Sdružení ČESMAD Bohemia, Asociace dopravních, spedičních a servisních firem Čech, Moravy a Slezska (ADSSF), Asociace dopravních, spedičních a servisních společností středních Čech (ADSSS) a Svaz dopravy ČR.

V Praze budou jezdit patrové autobusy Volvo B5TL UNVI

Téměř po dvou letech příprav a jednání byly koncem dubna uvedeny do provozu první dva patrové vyhlídkové autobusy určené pro jízdy turistů historickým centrem Prahy. Svůj vozový park o ně rozšířila společnost Vega Tour, s. r. o.

BMC proměnil Lion’s City v exkluzivní discobus

Zábava na více než osmnácti metrech. Takový je výsledek práce MAN Bus Modification Center, který přestavěl pro Sales-Lentz Group autobus MAN Lion’s City GL v High class – Club na kolech. Přibližně 50 lidí zde může tančit, pít a oslavovat.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - květen 2018

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

PUBLIKACE „ŘÍZENÍ UDRŽITELNÝCH DODAVATELSKÝCH ŘETĚZCŮ“

ELA upozorňuje na publikaci vydanou pod její patronací s původním názvem Sustainable Supply Chain Management. Kniha zdůrazňuje potřebu rozvoje udržitelných dodavatelských řetězců – hospodářského, ekologického a sociálního. Nejedná se o zbožná přání nepraktických voleb, ale o realitu rozhodování všech, kteří jsou dnes zapojení v managementu dodavatelských řetězců. Uvedená definice udržitelných řetězců není omezena na tak zvané zelené řetězce, ale uznává, že aby byly skutečně udržitelné, musejí probíhat v rámci reálných finančních struktur, jakož i přispívat hodnotám naší společnosti. Řetězce nejsou udržitelné, pokud nejsou reálně financovány a hodnoceny. Proto reálná definice managementu dodavatelského řetězce musí brát v úvahu všechny příslušné hospodářské, sociální a ekologické aspekty. Kniha obsahuje množství příkladů z širokého okruhu případových studií ze skutečného života a shrnuje poučení z mnoha různých situací směřujících k úspěšnému řízení. Vydavatelem knihy je Intech Open s hlavním sídlem v Londýně – tel. +44 (0) 20 3457 0462, e-mail: Info@intechopen.com. Cena publikace je 49 € plus DPH a poštovné.

Umělé inteligenci se bude v logistice dařit

Jaký je potenciál umělé inteligence a její využití v logistice? Jak ji bude možné využít k transformaci odvětví, která povede k zavádění nových kategorií inteligentních logistických zařízení a provozních modelů do praxe? Na tyto a další otázky hledají odpovědi výzkumné týmy ve společnostech DHL a IBM.

spinner