DN č. 24 - Logistika, Železniční doprava, Dopravní infrastruktura - vychází 22. 11., uzávěrka již 1. 11.!!! 

Vydání 8/2018

Automatizované vozíky se stávají samozřejmou součástí skladů

Automatizace je jedním ze zásadních trendů, které se stále více uplatňují především v oblasti interní logistiky. Dokazuje to i zaměření významného intralogistického veletrhu CeMAT 2018, který proběhne od 23. do 27. dubna v německém Hannoveru. Také na něm je automatizace a s ní související digitalizace důležitým tématem.

Komentář: Co přinesl březen 2018 v dopravě

Většina dopravních oborů prokázala za minulý rok dobré výsledky – především díky celkové dobré hospodářské situaci. Ale rozhodně to neopravňuje ke spánku na vavřínech. Ukazuje se, že řada oborů se hned od počátku roku 2018 zabývá svým dalším vývojem a řešením problémů. Některých aspektů si všimneme podrobněji. Nejdále se zdá být v tomto konání letecká doprava, a to hned na několika místech ve světě.

Nové trendy posouvají Průmysl 4.0 na vyšší úroveň

V každém výrobním závodě se v budoucnu propojí dva klíčové faktory: lidé a stroje. Pro dosažení optimálních výsledků bude nutné využít předností, které nabízí digitální integrace.

Řízení flotil usnadňuje portál neXXt fleet

Provoz několika vysokozdvižných vozíků je relativně snadný, s rostoucí velikostí flotily a rozšiřujícím se počtem tříd strojů je tento úkol nepoměrně složitější. Efektivně využívané flotily manipulační techniky přitom slibují na nasycených konkurenčních trzích citelnou výhodu. Optimalizované a chytře řízené flotily se totiž stále častěji stávají konkurenční výhodou.

Kongres FIATA v Curychu otevřel řadu aktuálních témat

Jarní kongresy FIATA, pořádané tradičně v sídle sdružení ve švýcarském Curychu (i když sekretariát se nedávno kvůli drahotě přestěhoval mimo město), jsou od těch velkých světových přece jen odlišné. Méně hostů ze vzdálenějších zemí a soustředění zasedání všech pracovních skupin do jediného termínu má za cíl zintenzivnění jejich práce, dostatek času na evaluaci již dosaženého a vytyčení nových cílů na nadcházející rok.

Dopravce je povinen podat přihlášku do registru při přepravách vybraných komodit

Loni v květnu vstoupil v Polsku v plnou účinnost zákon č. 708 z 9. března 2017, o systému monitoringu silniční přepravy zboží, který má být dalším nástrojem pro odstranění mezer v daňovém systému. Tento zákon má dopad na odesílatele, příjemce zboží i na dopravce.

Mercedes-Benz zahájil v Brazílii výrobu s prvky Průmyslu 4.0

Daimler Trucks zahajuje novou éru výroby nákladních vozidel a důsledně přitom sází na koncepty Průmyslu 4.0 v podobě nejmodernějších technologií a kompletního síťového propojení. Dceřiná společnost koncernu Daimler, Mercedes-Benz do Brasil, nyní zprovoznila ve svém brazilském závodě Sao Bernardo do Campo (spolkový stát So Paulo) zcela novou montážní linku pro nákladní vozidla.

Miliardový tendr na koupi až 60 elektrických vlaků

České dráhy by mohly koupit až 60 elektrických jednopodlažních vlaků pro regionální dopravu. Původně počítaly se sedmi. Navýšení počtu na konci března schválil řídicí výbor ČD. Výběrové řízení na uzavření rámcové smlouvy chtějí ČD vypsat ještě letos. Oznámil to mluvčí ČD Radek Joklík. Pokud by dráhy koupily maximální počet, tedy 60 vlaků, každý pro 240 cestujících, celková výše zakázky by činila zhruba deset miliard Kč.

spinner