Vydání 7/2018

Ing. Vladimír Starosta: „Ze silniční dopravy se stal spolehlivý politický výtah k moci“

Silniční balíček, uplatňování směrnice o vysílání pracovníků na silniční dopravu, zákaz odpočinku v kabinách vozidel. Ale také český zástupce na pozici prezidenta IRU a výboru EU pro přepravu zboží i jednání s premiérem v demisi Andrejem Babišem. O tom, co dnes poznamenává dění v silniční dopravě, jsme hovořili s prezidentem Sdružení ČESMAD Bohemia a jednatelem společnosti O.K. Trans Praha, spol. s r. o., Ing. Vladimírem Starostou.

Dan Ťok chce dojednat s Kapschem úspory 750 milionů

Ministr dopravy Dan Ťok vyzval vedení firmy Kapsch k jednání o úsporách v provozování stávajícího systému elektronického mýta. Za rok a půl do ukončení stávajícího kontraktu s firmou by mohl stát ušetřit 750 milionů Kč. Uvedl to na briefingu minulý týden. Kapsch je připravený jednat o provozu mýta od ledna 2020, úsporám současného provozu podle něj brání technické podmínky původního zadání z roku 2005.

Město podpořilo záměr výstavby polygonu pro autonomní vozy

Zastupitelstvo města Stříbra podpořilo záměr skupiny Accolade založit na sever od města, u městské části Těchlovice, polygon zaměřený na vývoj a certifikování vozidel s autonomním řízením. Zastupitelé souhlasili se záměrem upravit územní plán města tak, aby stavbu v budoucnu umožnil.

Vojtěch Hromíř prezidentem výboru IRU pro přepravu zboží v EU

Ve dnech 27. února až 1. března se v Evropském parlamentu v Bruselu konal každoroční Spring Coctail a schůze výboru IRU pro přepravu zboží v EU. Novým prezidentem výboru byl zvolen generální tajemník Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.

Nákladní doprava s digitálními dokumenty se stává realitou

Nákladní doprava s digitálními dokumenty se stává realitou v zemích Beneluxu. Dopravci v Nizozemsku, Belgii a Lucembursku mohou využívat výhod bezpapírového nákladního listu – prozatím v rámci zkušebního provozu, který byl slavnostně spuštěn 5. března letošního roku.

BMW úspěšně testovala Iveco Stralis NP s LNG pohonem

Německá automobilka BMW testovala v rámci pilotního logistického projektu tahače IVECO Stralis NP s plynovým pohonem. IVECO více než dvě desetiletí vyvíjí inovativní technologická řešení využívající zemní plyn a v současné době je jediným výrobcem, který nabízí nákladní vůz s čistě plynovým pohonem (Stralis NP) určený pro dálkovou dopravu.

Model eActros je již v provozu u zákazníků

Společnost Mercedes-Benz Trucks byla v roce 2016 prvním výrobcem na světě, který uvedl elektricky poháněné těžké nákladní vozidlo. Nyní podniká další krok a v únoru začala předávat prvních deset nákladních vozidel eActros (s celkovou hmotností 18 nebo 25 tun) s elektrickým pohonem do zkušebního provozu u zákazníků.

Zahájen prodej inovovaných Transitů Custom a Tourneo Custom v ČR

V březnu začal v České republice prodej inovovaných modelů Ford Transit Custom a Tourneo Custom. Podrobně seznámit jsme se s nimi mohli před dvěma týdny v nově otevřeném Technickém školicím centru společnosti Ford Motor Company, a. r. o., v pražských Letňanech.

Volvo modernizovalo svou řadu FE

Společnost Volvo Trucks rozšiřuje řadu nízkopodlažních kabin pro nákladní vozidla Volvo FE o několik dalších prvků pro náročné dopravní zakázky v městském provozu. Většina nových prvků se týká zvyšování bezpečnosti a produktivity řidičů. Současně se nově nabízí plynový pohon pro všechny kombinace kabin a podvozků vozidel Volvo FE. Díky tomu jsou vozidla Volvo FE vhodnou volbou pro náročné dopravní zakázky v městském provozu, včetně možnosti přizpůsobení konkrétním potřebám dopravců.

BusStore působí na trhu již pět let a dále roste

Prodejce ojetých autobusů BusStore (součást koncernu EvoBus) slaví pět let na trhu. Firmě se podařilo vybudovat si přední pozici na trhu použitých autobusů v Evropě. V jubilejním roce se BusStore ještě více přiblížil ke svým zákazníkům: přišel s novými pobočkami a službami a ve dnech 9. a 10. března se ve Varšavě uskutečnil veletrh BusStore Show, poprvé jinde než v německém Ulmu.

Krone otevřel nové distribuční centrum v Herzlake

Výrobce návěsů a nástaveb Krone zahájil provoz nového centrálního distribučního skladu pro náhradní díly v Herzlake. Zařízení za 8,5 milionu € leží u silnice E 233 na ploše 38 tisíc m2, což odpovídá rozloze pěti a půl fotbalových hřišť. Kryté prostory zabírají 8400 m2 a jsou rozdělené do dvanácti sekcí s prostorem pro uložení až 17 500 europalet a 16 tisíc boxů pro malé náhradní díly.

spinner