Vydání 4/2018

Město schválilo dokumentaci pro omezení vjezdu kamionů

Vedení hlavního města učinilo další krok k zákazu jízdy kamionů v metropoli. Radní minulý týden schválili technickou dokumentaci, která popisuje nutná dopravní opatření pro jeho zavedení. Nyní ji odešle silničnímu úřadu, který má poslední slovo. O přijetí nebo nepřijetí zákazu úředníci rozhodnou v řádu měsíců.

Přijíždí úsporný návěs Transformers

Inovativní návěs Schmitz Cargobull Transformers dokáže snížit emise CO2 o 15 procent ve srovnání s konvenčním návěsem. Testovací jízdy ukázaly, že úspora škodlivých emisí může být dokonce výrazně vyšší – až o 25 procent. Na podobné úrovni jako emise se pohybuje i úspora paliva.

Lucembursko pozastavilo hlášení zahraničních řidičů

Lucemburská pravidla pro vysílání pracovníků v dopravě do zahraničí, účinná od léta 2017, jsou prozatím zrušena.

Nové tahače DAF XF pro společnost Primafrio

Významná španělská dopravní společnost začala používat 280 tahačů DAF XF. „Na základě vysoké spolehlivosti a vynikající hospodárnosti prvních třiceti vozidel DAF XF jsme do naší flotily zařadili dalších 250 vozidel,“ uvedl Juan Conesa, generální ředitel společnosti Primafrio. „Tato vynikající vozidla hrají důležitou úlohu v plánu další expanze našeho podnikání v celé Evropě,“ dodal.

Elektromobilita umožní přesunout dopravu mimo špičky

Již v roce 2019 začne společnost Volvo Trucks v Evropě prodávat elektrická nákladní vozidla. První vozidla ale začnou u vybraných referenčních zákazníků jezdit už letos. Vzhledem k tomu, že elektrická nákladní vozidla výrazně snižují hluk i emise, otevírají se s jejich uvedením do provozu nové logistické příležitosti. Především více přeprav bude možné uskutečnit v nočních hodinách, což uleví provozu na silnicích v dobách největších dopravních špiček.

Ojetá vozidla jsou nyní nabízena on-line

Značka Renault Trucks spustila nový webový portál www.used-renault-trucks.com zaměřený na nabídku svých ojetých vozidel určených k prodeji na evropském trhu. V současné době slouží tento digitální nástroj především k prezentaci ojetých vozidel, nicméně do roku 2020 by se měl stát prostředím pro skutečné on-line obchodování.

Sto autobusů Lion’s City pro Keolis Niederlande

Od konce loňského roku zajišťuje největší část městské a příměstské dopravy v nizozemském Almere sto autobusů MAN Lion’s City. Pozornost však nové městské autobusy vyvolaly ještě před svým oficiálním nasazením do provozu, když vytvořily kolonu na dálnici v jízdním pruhu určeném pro autobusy cestou na místo předání. Autobusy stojící za sebou ve frontě dlouhé 1,5 km představovaly působivý obraz.

Rekordní kontrakt na 450 autobusů Crossway Low Entry a Crealis CNG pro Pobřeží slonoviny

Společnost IVECO Bus podepsala kontrakt na dodávku 400 vozů Crossway Low Entry a 50 vozů Crealis CNG o délce 18 m pro dopravce SOTRA z Abidžanu z Pobřeží slonoviny. Vozy budou dodávány do Abidžanu od poloviny roku 2018. Jedná se o historickou objednávku pro značku, která tak potvrzuje své vůdčí postavení v oblasti výroby vysoce kvalitních autobusů a vozů na zemní plyn.

Dopravce chce modernizovat park lokomotiv

Nákladní dopravce ČD Cargo vypsal výběrové řízení na dodávku až 50 elektrických a pěti motorových lokomotiv vybavených evropským zabezpečovacím zařízením. Podle podmínek tendru firma koupí nejdříve deset elektrických a tři dieselové motorové lokomotivy, další odebere později s využitím opce. Minulý týden to oznámil mluvčí Český drah Petr Šťáhlavský.

Zájem dopravních firem o využívání telematických systémů se stále zvyšuje

Koncem ledna uspořádala společnost Mercedes-Benz Trucks Česká republika, spol. s r. o., ve spolupráci s firmou EWT, s. r. o., zástupcem značky Schmitz Cargobull, v golfovém resortu Konopiště pro své zákazníky seminář nazvaný Autonomní řízení nákladních vozidel a další trendy dneška.

Vystavení protokolu o emisích již bez přítomnosti vozidla není možné

Od 1. ledna běží ostrý provoz systému, v němž se ukládají podrobné informace o měření emisí vozidel do informačního systému ministerstva dopravy, podobně jako tomu je od roku 2016 při provádění technických kontrol. Jak se tuto změnu podařilo zvládnout a co přináší pro provozovatele stanic měření emisí i pro provozovatele vozidel, o tom jsme hovořili s Bc. Pavlem Noskem z odboru silničních vozidel Ministerstva dopravy ČR.

spinner