Vydání 3/2018

Novelu stavebního zákona hodnotí developeři většinou pozitivně

Od začátku ledna platí novela stavebního zákona, na níž celé tři roky pracovalo ministerstvo pro místní rozvoj. Novela podle resortu řeší řadu palčivých problémů v současném stavebnictví. Je tomu tak i u průmyslových a logistických staveb?

Dohoda urychlí přípravu staveb

Správa železniční dopravní cesty urychlí přípravu železničních staveb. Umožní jí to dohoda se Státním pozemkovým úřadem (SPÚ), kterou minulý týden uzavřeli zástupci obou organizací.

Komentář: Co přinesl leden 2018 v dopravě

Ve třech státech našeho evropského regionu – u nás, v Německu a v Rakousku – proběhly nedávno parlamentní volby a byla otázka, jaké vlády z nich vzejdou a jaké dopravní priority si stanoví. Vládní program české menšinové vlády na úseku dopravy bude nepochybně podrobně probírán v politických kruzích a v médiích. Pozornost proto chceme věnovat na našem vymezeném prostoru situaci u našich sousedů.

Sklad v Divišově je devátou pobočkou GEFCO v Česku

Společnost GEFCO otevřela po patnácti letech působení v České republice svou devátou pobočku, pronajala si nový sklad v Divišově. Nové prostory firma zřídila hlavně pro dlouhodobé klienty z oblasti automobilového průmyslu, do objektu přemístí také ekologický provoz čistění vratných přepravních obalů, tzv. GEF-boxů.

Efektivita, optimalizace a udržitelnost

Výstavba a vybavení logistických nemovitostí podléhá nejrůznějším trendům, požadavkům klientů a technologickému vývoji. Ty nejdůležitější směry přibližují zástupci developerských společností v anketě Dopravních novin.

Nový polohovač vidlic View zlepšuje výhled

Mnohem lepší výhled na vidlice mají řidiči při uskladňovaní a vyskladňování zboží, když používají nový polohovač vidlic View, který vyvinul výrobce manipulační techniky Linde Material Handling. Díky němu lze účinně zabránit poškození nákladu, stavebních komponent skladu i jeho vybavení a také nákladních automobilů. Nový polohovač vidlic lze navíc využít u všech elektrických vysokozdvižných vozíků a vozíků se spalovacím motorem s nosností 1,2 až 5 tun.

Jan Klička (Alza.cz): Snažíme se maximálně využívat potenciál moderních intralogistických řešení

Běžně přední český internetový obchod Alza.cz distribuuje denně ke svým zákazníkům sto tisíc kusů zboží, před Vánoci je to až trojnásobek. To klade vysoké nároky na rychlost a přesnost logistických procesů. V rámci rozvoje pak firma od ledna rozšířila své logistické zázemí ve Zdibech u Prahy, kde současné dopravníkové tratě chce nahradit vyšším stupněm automatizace. O dalších plánech v oblasti logistiky i realizovaných projektech jsme hovořili s ředitelem logistiky Alza.cz Janem Kličkou.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - únor 2018

SPEDICE

Mezinárodní federace spedičních svazů – FIATA

VÝZVA K ÚČASTI NA PŘÍPRAVĚ INDEXŮ LOGISTICKÉ VÝKONNOSTI (LPI)

Maersk a IBM nabídnou blockchainové řešení

Koncern A. P. Møller – Maersk v polovině ledna oznámil záměr vytvořit společný podnik pro poskytování vysoce efektivních a zabezpečených systémů pro globální obchod na technologické bázi distribuovaných databází blockchain. Nová firma bude nabízet společně vyvinutou platformu pro digitalizovaný globální obchod vystavěnou na otevřených standardech a vhodnou pro celosvětové využití. Hlavní důraz bude kladen na transparentnost a jednoduchost v pohybu zboží přes hranice a obchodní zóny.

SŽDC letos chystá modernizaci důležitých tratí

Na konci letošního roku by mohla začít modernizace železniční trati Veselí nad Lužnicí – Tábor, jejíž náklady budou činit 3,1 miliardy Kč. Letos začne také modernizace trati Sudoměřice – Votice, stavba potrvá do roku 2021 a náklady dosáhnou 4,3 miliardy Kč. Oznámil to mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Marek Illiaš.

Systém zimní údržby nevyhovuje

Předsednictvo Sdružení ČESMAD Bohemia minulý týden na svém zasedání vyhodnotilo jako zcela ostudný přístup státní správy a jí podřízených organizací k zimní údržbě dálnic i komunikací nižších tříd. Stalo se tak v reakci na dopravní kalamitu, kdy před čtrnácti dny 10 centimetrů meteorology předem avizovaného sněhu ochromilo na 29 hodin nejvytíženější dálnici D1.

spinner