Vydání 2/2018

Podle Evropského soudního dvora je týdenní odpočinek v kabině zakázaný

V posledních letech začaly některé země trvat na tom, že řidiči nemohu tzv. běžný týdenní odpočinek vykonávat v kabině vozidel. Avšak i přes občasné kontroly se tento jejich výklad legislativy do chodu mezinárodní kamionové dopravy příliš nepromítl. V prosinci však Evropský soudní dvůr vypracoval výklad, který jejich stanovisko podporuje. O podrobnostech jsme hovořili s generálním tajemníkem Sdružení ČESMAD Bohemia Ing. Janem Medveděm.

ANO chce bezplatné jízdné pro důchodce a studenty

Hlasování o důvěře vládě Andreje Babiše bylo odloženo na tento týden a ještě před hlasováním bylo pravděpodobné, že důvěru nezíská. Prezident Miloš Zeman se již minulý týden nechal slyšet, že Andreje Babiše pověří i dalším sestavením vlády, pokud bude mít předem podporu 101 zaručených hlasů.

Náklady na systém jsou podle NKÚ příliš vysoké

Skoro třetinu peněz vybraných v České republice v letech 2007 až 2016 na mýtném spolkly náklady na zavedení a provoz mýtného systému, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Andrej Babiš už nechce rušit nařízení o mzdách řidičů

Nařízení, kterým minulá vláda Bohuslava Sobotky od začátku minulého roku zvedla minimální mzdy řidičů linkových autobusů, se měnit nebude. Minulý týden to oznámil premiérAndrej Babiš, a to jen den poté, co chtěl nařízení rušit, protože ho považuje za nesystémový krok a předvolební akci svého předchůdce.

Pracovní skupina prozkoumá rizika zrušení tendru

Ministerstvo dopravy v lednu, pravděpodobně již tento týden, svolá pracovní skupinu, která bude řešit rizika případného zrušení tendru na systém elektronického mýtného. Prozkoumá, zda by bylo možné stihnout vypsat novou soutěž nebo jak případně minimalizovat dopad rozšíření mýtného na silnice první třídy o 900 kilometrů.

První sériové modely FUSO eCanter předány zákazníkům

Daimler Trucks předal v prosinci první nákladní vozidla FUSO eCanter se zcela elektrickým pohonem zákazníkům v Evropě. Těmi, kteří si je objednali jako první, jsou globální společnosti DHL, DB Schenker, Rhenus a Dachser. Společnost FUSO již loni v říjnu potvrdila představením produktové značky E-FUSO své zaměření na alternativní pohony. V nadcházejících letech budou všechny modelové řady nákladních vozidel a autobusů rozšířeny o variantu s elektrickým pohonem.

Již padesátitisící návěs pro polský trh

EWT Truck & Trailer, autorizovaný generální zástupce Schmitz Cargobull v Polsku, pokračuje v úspěšné spolupráci s dopravní skupinou Raben, které dodal celkem 1149 návěsů značky Schmitz Cargobull. Pracovníci EWT předali 1. prosince 2017 zástupcům Raben již padesátitisící návěs určený pro polský trh.

Nový systém baterií pro spolehlivější startování

Společnost Volvo Trucks představila na konci loňského roku nový systém baterií pro nákladní vozidla Volvo FH a Volvo FM, který zajistí dostatek výkonu pro veškeré palubní vybavení a současně omezí riziko prostojů kvůli vybitým bateriím.

Krone dosáhl rekordního obratu

Skupina Krone má za sebou velmi úspěšný obchodní rok 2016/2017. Dařilo se i její složce, která vyrábí zemědělskou techniku: zatímco většina konkurentů se potýká s poklesem prodeje, Krone také v tomto segmentu zvýšil vloni obrat na rekordní úroveň. Celkový obrat koncernu Krone za rok 2016/2017 dosáhl rekordních 1,9 miliardy € (1,8 mld. € v předchozím obchodním roce 2015/2016).

Kraj stále nemůže koupit ČSAD Liberec

Liberecký kraj, který chce mít kvůli problémům se zajištěním veřejné dopravy v kraji vlastního dopravce, si zatím nemůže koupit většinový podíl ČSAD Liberec. Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj totiž vrátil kauzu svým podřízeným a předběžné opatření, které brání kraji v koupi podílu dopravce, dál platí. Vyplývá to z vyjádření ÚOHS z počátku ledna. Úřad znovu rozhodne do 60 dní.

Scania ve službách Armády České republiky

Společnost Scania navázala na úspěšnou spolupráci s Ministerstvem obrany ČR a koncem loňského roku dodala armádě již osmý autobus. Model Interlink HD vyráběný ve finském Lahti bude sloužit mimo jiné na mezinárodních a protokolárních akcích.

Jízdné zdarma pro studenty a seniory zvýší počet cestujících

Zvažované zavedení jízdného zdarma pro studenty a důchodce na železnici by pravděpodobně znamenalo skokový nárůst počtu cestujících. České dráhy (ČD) jako národní železniční dopravce jsou schopné navýšení zvládnout, i když například možnosti posílení příměstské dopravy jsou omezené. Minulý týden to uvedli zástupci ČD.

„Pokud jízdné ve vlacích zadarmo, tak i v autobusech“

„Programové prohlášení slibuje jízdu zadarmo pro studenty a seniory. Když pominu, že už samotné věkové omezení je diskutabilní, protože důchodci nejsou jen od 65 let, nechápu, proč to tak má být jen v drážní dopravě. Pokud vláda chce skutečně pomoci sociálně slabším lidem a usnadnit jim dojíždění, mělo by se toto opatření vztahovat i na autobusovou dopravu. Už třeba proto, že vlaky všude nejezdí.“ Upozornil zástupce generálního tajemníka Sdružení ČESMAD Bohemia Jan Medveď.

DACHSER investuje do rozvoje sítě v Evropě

Mezinárodní logistický provider DACHSER buduje a renovuje pobočky své logistické sítě. V loňském roce investoval 7 milionů € do dvou poboček ve Francii a za dalších 5 milionů € buduje nový logistický terminál na Slovensku. Renovací prochází i strategická pobočka ve středním Polsku. Rozšíření a nová výstavba mají ještě více posílit evropskou logistickou síť společnosti.

Doprava se neobejde bez zahraničních pracovníků

V rámci realizace opatření č. 5 Akčního plánu pro nákladní dopravu a logistiku německé spolkové vlády provedl Spolkový úřad pro nákladní dopravu BAG ve spolupráci se spolkovým ministerstvem dopravy a digitální infrastruktury průzkum situace na pracovním trhu, a to včetně školení a vzdělávání pracovníků a pracovních podmínek řidičů v silniční nákladní dopravě, strojvedoucích a posádek říčních plavidel.

Železnice se chystá na dlouhé nákladní vlaky

Po pozitivním stanovisku spolkového ministerstva dopravy doufá vrcholový management největších německých železničních podniků v rychlou výstavbu železniční sítě pro nákladní vlaky o délce 740 metrů.

Nový Sprinter součástí celkového řešení mobility

Značka Mercedes-Benz Vans představila v prosinci ve Stuttgartu v předstihu některé inovace nového modelu Sprinter, který bude uveden do sériové výroby letos na jaře a ve světové premiéře bude představen v únoru v Duisburgu.

spinner