DN č. 24 - Logistika, Železniční doprava, Dopravní infrastruktura - vychází 22. 11., uzávěrka již 1. 11.!!! 

Vydání 26/2017

​Ing. Petr Rožek, Ph.D. (SSL): Velkým úspěchem je znovuzískání certifikace FIATA Spediční expert

Jako velice šťastné období hodnotí Dr. Petr Rožek své roční působení v čele Svazu spedice a logistiky ČR. To i mnohé další zaznělo v následujícím rozhovoru, když se pokusil zhodnotit činnost SSL v uplynulém roce a poodhalit plány svazu pro ten nadcházející.

​IVECO Daily Blue Power se stala dodávkou roku

Nová řada IVECO Daily Blue Power byla v listopadu mezinárodním veletrhu silniční dopravy Solutrans v Lyonu vyhlášena Mezinárodní dodávkou roku 2018 (Van of the Year 2018). Značka IVECO s novou řadou lehkých dodávek zabojovala v silné konkurenci a zvítězila pouhé tři roky poté, co v roce 2015 získal titul nový model Daily.

​DACHSER letos posílil hlavně v kontraktní logistice

DACHSER Czech Republic letos odbaví přes milion zásilek o celkové hmotnosti přesahující 540 tisíc tun a očekává nárůst obratu o 9 procent na přibližně 2,6 miliardy Kč. Logistická firma v letošním roce posilovala zejména v oblasti kontraktní logistiky. Výsledky oznámili na tiskové konferenci v Praze na začátku prosince generální ředitel DACHSER Czech Republic Petr Kozel a obchodní a marketingový ředitel firmy Jan Polter.

​Zrychlit přípravu staveb půjde díky třem krokům

Tři kroky je potřeba realizovat podle ministerstva dopravy pro zrychlení přípravy dopravních staveb. Prvním je návrh novely zákona, která by měla obsahovat předběžnou držbu pozemků, zjednodušení výplaty náhrad za věcná břemena a zpřístupnění pozemků pro měření a přípravy staveb. Novelu chce úřad předložit k projednání na přelomu ledna a února. Uvedl to ministr dopravy Dan Ťok.

​Co přinesl rok 2017 v dopravě

Celkově utěšená situace v národních ekonomikách se pozitivně odrážela prakticky ve všech dopravních oborech. S pokrýváním požadavků na dopravu měly některé obory dokonce značné problémy.

​Ocenění pro URBAN LAB 2 a nové technologie ve výrobě

Automobilka Renault Trucks získala ocenění Low Emissions Driveline Award, které uděluje sdružení LUTB Transport & Mobility Systems a asociace automobilového průmyslu PFA jako součást inovační ceny veletrhu Solutrans. Ocenění bylo předáno na půdě Lyonské obchodní a průmyslové komory 21. listopadu 2017.

​Krone v Lyonu představil techniku i všestranné služby

Německý výrobce návěsů a dodavatel telematiky Krone se úspěšně představil na mezinárodním veletrhu Solutrans v jihofrancouzském Lyonu. Návštěvníky zaujaly vedle telematických aplikací a služeb zejména skříňová nástavba pro suchý náklad Dry Liner, chladírenský návěs Cool Liner se speciálním vybavením pro francouzský trh, plachtové návěsy City Liner a Mega Liner Multos.

​Rok 2017 ve znamení dalšího rozvoje

Prodejní a servisní síť HESTI Group působí na trhu užitkových vozidel již od roku 1991. V současnosti do ní spadá celkem deset servisů užitkových vozidel, které jsou rozmístěny kolem důležitých dopravních tahů a pokrývají celou republiku.

​Od prosince přibylo na kolejích dálkových i regionálních vlaků

Pravidelně v polovině prosince se mění jízdní řády na železnici. Letos se tak stalo přesně v neděli 10. prosince a změn přišlo opravdu hodně, a to jak v regionální, tak v dálkové dopravě. Pozitivní zprávou pro cestující je, že vlaků celkově přibývá a také se někde i velmi výrazně zkracují jízdní doby.


​V Plzni skončila oprava prvního železničního mostu

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) otevřela na počátku prosince opravený železniční most před hlavním železničním nádražím v Plzni. Atrakcí po řadu návštěvníků byla zatěžkávací zkouška nového železobetonového přemostění Mikulášské ulice.

Vlaky na Šumavě začala provozovat firma GW Train Regio

Železniční dopravu na takzvaných šumavských lokálkách začala místo Českých drah (ČD) zajišťovat společnost GW Train Regio ze skupiny GW Jihotrans. Dopravu na tratích České Budějovice – Černý Kříž, Číčenice – Nové Údolí a Strakonice – Volary bude firma provozovat 15 let, vyhrála ve výběrovém řízení Jihočeského kraje. Roční objem kilometrů je 1,3 milionu.


​Výroční akci ACRI přivítalo NTM

Aktuálním tématům týkajícím se rozvoje železnice, železniční dopravy a dopravní politiky státu z pohledu členů Asociace podniků českého železničního průmyslu (ACRI) se věnovalo výroční fórum na tradičním předvánočním setkání této asociace. Letos se uskutečnilo 30. listopadu v unikátních prostorech a mezi technickými skvosty Národního technického muzea v Praze.

Německé přístavní hospodářství očekává větší podporu

Navzdory všeobecně optimistickým ekonomickým vyhlídkám požaduje německé přístavní hospodářství od spolkových zemí i spolkových orgánů aktivnější podporu. „Můžeme být ještě lepší, můžeme dosáhnout více,“ zdůraznil Frank Dreeke, prezident Ústředního svazu německých přístavních podniků ZDS, na výroční tiskové konferenci v Hamburku. Varoval však také, že při zanedbání podpory přístavů ze strany odpovědných míst hrozí, že zákazníci dají přednost konkurenci z jiných zemí.

​Z mezinárodních dopravních a logistických svazů prosinec 2017

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

PŘÍPRAVA 13. EVROPSKÉHO VÝZKUMNÉHO SEMINÁŘE (ERS) O LOGISTICE

Seminář se uskuteční v nizozemském Rotterdamu ve dnech 17. a 18. května 2018. Proběhne ve spolupráci s odbornými časopisy Journal of Business Logistics (JBL) a International Journal of Logistics Management (IJLM), jakož i s Erasmus University. Posláním semináře ERS je uvést a diskutovat současná témata evropské logistiky.

Josef Hlávka (Mercedes-Benz ČR): Značka Mercedes-AMG vypustí s vozem AMG Project ONE do běžného provozu formuli 1

Značka AMG, která je neodmyslitelně spojená s automobilovými závody a výkonnými a rychlými vozidly, slaví v letošním roce padesát let. Co se změnilo od roku 1967, kdy její zakladatelé Hans-Werner Aufrecht a Erhard Melcher začali v roce 1967 s vývojem a výrobou vlastních závodních motorů, o tom jsme hovořili Josefem Hlávkou, který má značku Mercedes-AMG v České republice na starosti.


​Výrobce uvedl na trh dalších 30 typů vozíků s Li-Ion bateriemi

Výrobce manipulační techniky Linde Material Handling rozšířil své portfolio s pohonem na lithium-iontové baterie o dalších 30 typů skladových vozíků. Jsou to například paletové stohovací vozíky, dvojité vysokozdvižné vozíky, vychystávací vozíky a retraky. Zákazníci tak mohou nyní pokrýt většinu logistických činností ve svém skladu s vozíky Linde využívajícími Li-Ion pohony.

spinner