DN č. 24 - Logistika, Železniční doprava, Dopravní infrastruktura - vychází 22. 11., uzávěrka již 1. 11.!!! 

Vydání 23/2017

​Veletrhu autobusů dominovala elektromobilita a udržitelný rozvoj

Koncem října se na výstavišti Xpo v belgickém Kortrijku uskutečnil již 24. ročník největší světové výstavy autobusů a autokarů Busworld Europe Kortrijk. Návštěvníci si mohli prohlédnout expozice 376 vystavovatelů z 36 zemí světa. Vedle předních velkých výrobců a dodavatelů zde nebylo možné přehlédnout silné zastoupení tureckých a čínských společností.

​Trh s nákladními vozidly poprvé klesá i při rozvíjející se ekonomice

V letošním roce dochází k paradoxní situaci, kdy přestože dopravci mají dostatek práce, poptávka po nových vozidlech klesá. Jak na tento nový trend reaguje společnost Volvo Group Czech Republic, s. r. o., a jaké jsou nyní požadavky dopravců na techniku a služby, o tom jsme hovořili s jejím generálním ředitelem Robertem Grozdanovskim.

​MAN představil svou nabídku vozidel pro rok 2018

V říjnu v blízkosti španělské hory Montserrat představil německý výrobce užitkových vozidel a autobusů MAN Truck & Bus novinářům z evropských zemí svou nabídku vozidel a služeb pro rok 2018. A o týden později se obdobná prezentace pro zákazníky uskutečnila i v České republice, v MAN Truck & Center Postřižín.

​Kongres FIATA akcentoval bezpečnost a podporu světovému obchodu Premium

​Kongres FIATA akcentoval bezpečnost a podporu světovému obchodu

6.11. – Na začátku října se zástupci členských organizací sdružených ve svazu FIATA sjeli na pravidelný světový summit, tentokrát do malajsijské Kuala Lumpur. Výběr regionu a země nebyl náhodný, neboť jak Jihovýchodní Asie jako celek, tak Malajsie především, jsou oblastmi, které jsou nejsilněji postiženy aktuální konjunkturou a těží z rozvoje světového obchodu, což se samozřejmě mimo jiné obráží i na vzestupu dopravního a zasílatelského odvětví, jejich emancipaci v rámci země.

Komentář: Co přinesl říjen 2017 v dopravě

Začátek letošního podzimu přinesl také utěšenou úrodu dopravních a logistických seminářů, konferencí a kongresů, a to v měřítku národním i mezinárodním, včetně akcí celosvětových. Začneme-li na domácím hřišti, vidíme, že Dopravní noviny ve spolupráci se Svazem spedice a logistiky SSL pořádají v rámci osvědčené dlouhodobé spolupráce hned dva užitečné podzimní semináře pro podnikové praktiky. Ten první se týkal ochrany osobních údajů ve smyslu nařízení EU, druhý se zabývá třetí vlnou systému evidence tržeb a jejích dopadů na logistickou praxi.


​Crossway LE NP udržitelným meziměstským autobusem

Autobusem Crossway Low Entry Natural Power, který byl poprvé představen na veletrhu Busworld 2017 a obdržel zde ocenění Meziměstský udržitelný autobus, doplňuje společnost IVECO Bus svou řadu městských a meziměstských autobusů a činí tak další krok na poli nízkoemisní dopravy.

​Světová premiéra autobusu Mercedes-Benz Citaro Hybrid

Jednou z velkých novinek letošního veletrhu Busworld bylo představení autobusu Mercedes-Benz Citaro Hybrid. K přednostem nového autobusu patří například to, že hybridní pohonná jednotka je volitelně k dispozici pro velké množství modelových variant tohoto nejprodávanějšího městského autobusu, a to i pro Citaro NGT s pohonem na plyn.

​Dopravní svazy zveřejnily požadavky na spolkovou vládu

Nákladní doprava a logistika jsou nosné pilíře německé ekonomiky a základ blahobytu společnosti. Pro tento ekonomický sektor tvořený převážně středně velkými firmami je důležité, aby i v budoucnu byly zajištěny jasné, spravedlivé a spolehlivé rámcové podmínky. Čtveřice svazů činných v oblasti dopravy, spedice a logistiky (AMÖ, BGL, BWVL a DSLV) vypracovala seznam požadavků pro následující, 19. legislativní období nově sestavované spolkové vlády.

​Ministři podporují vynětí řidičů z platnosti směrnice

Ministři států EU se koncem října v Lucemburku dohodli, že řidiči mezinárodní dopravy nebudou podléhat revizi směrnice o vysílání pracovníků, dokud nebudou podmínky jejího uplatňování stanoveny specifickým předpisem.

​Klienti pojišťoven žádají srozumitelnější pojistné podmínky

Evropská unie v posledních pár letech soustavně přijímá narůstající řadu právních aktů, které výrazně ovlivňují sektor pojišťovnictví. Jsou jimi například pravidla pro ochranu osobních údajů (GDPR), pravidla o přístupu k pojišťovací a zajišťovací činnosti a jejímu výkonu (Solventnost II), pravidla o trzích finančních nástrojů (MiFID II), legislativní rámec pro distribuci pojištění v EU (IDD), nařízení o sdělení klíčových informací týkajících se strukturovaných retailových investičních produktů a pojistných produktů s investiční složkou (PRIIPs) apod.

spinner