DN č. 24 - Logistika, Železniční doprava, Dopravní infrastruktura - vychází 22. 11., uzávěrka již 1. 11.!!! 

Vydání 21/2017

​Jiří Povolný (ČESMAD Bohemia) pro DN: „Silniční doprava se nesmí stát obětí politického boje“

Sdružení ČESMAD Bohemia minulý týden vydalo stanovisko k iniciativě Evropské komise Evropa v pohybu, v kterém shrnuje své výhrady k návrhu budoucí evropské legislativy. Co na něm českým dopravcům vadí především a s čím se dnes ve svém podnikání vedle omezování dopravního trhu v některých zemích nejvíc střetávají, o tom jsme hovořili s viceprezidentem sdružení, předsedou jeho sekce nákladní dopravy a předsedou představenstva společnosti Mátra Transport, a. s., Jiřím Povolným.

Společnost Schmitz Cargobull slaví 125 let od svého založení

Schmitz Cargobull slaví v letošním obchodním roce 125 let svého působení a již od počátku se jedná o trvale úspěšné podnikání. Z malé kovárny, kterou v roce 1892 v Altenberge poblíž Münsteru založil Heinrich Schmitz, se postupně stal přední evropský výrobce přípojných vozidel a nástaveb.

Komentář: Co přineslo září 2017 v dopravě

Zamíříme na Německo, kde došlo v dopravě k řadě zajímavých věcí. Přesto jedna z těch mimo dopravních stojí za zmínku: dokonce Světové hospodářské fórum dalo publicitu úvahám německého obchodního tisku (Handelsblatt) na téma „Bude Německo vůdcem svobodného světa?“. Nabízí se prý k tomu celá řada důvodů a jedním z nich má být, že od zvolení Donalda Trumpa prezidentem se USA staly hrozbou globální stability. Politické krize mají být jedem pro německé hospodářství, které nemá obdobu v četnosti světových obchodních vztahů a kde skoro polovina „jobů“ závisí nepřímo na exportu.

​BAG testuje nový naváděcí systém pro silniční kontroly

Jedním z úkolů, které Spolkový úřad pro nákladní dopravu BAG plní, je provádění silničních kontrol podle zákona o silniční nákladní dopravě a zákona o mýtném na spolkových dálkových silnicích. Část kontrolní činnosti vyžaduje, aby personál BAG pomocí návěstidel navedl kontrolované vozidlo z jízdního pruhu na vyčleněné stanoviště kontroly u dálničního odpočívadla nebo parkoviště.

Scania představila novou řadu XT do náročného terénu

Scania pokračuje v uvádění své nové generace nákladních vozidel a nyní představila i produkty a služby orientované na stavební sektor. Již na první pohled robustní design nové řady XT naznačuje, že novinka je určená zejména pro zákazníky, kteří se musejí vypořádat s vysokými nároky na provozuschopnost, produktivitu a odolnost vozidla.

Ředitelem českého zastoupení DAF byl jmenován Ing. Luděk Šlajer

V polovině září byl do funkce ředitele zastoupení výrobce nákladních vozidel DAF pro Českou republiku a Slovensko, společnosti DAF Trucks CZ, s. r. o., oficiálně jmenován Ing. Luděk Šlajer.

​Nová vozidla na plyn výrazně snižují emise CO2

Společnost Volvo Trucks právě zahajuje prodej vozidel, která dokážou snížit množství emisí CO2 o 20 až 100 procent. Splňují normu Euro 6 a výkonem i úsporou paliva se vyrovnají vozidlům s naftovým pohonem. Daleko méně ale zatěžují ovzduší.

​Nová řada CF a XF je kompletní, přijíždí nový model LF

Společnost DAF Trucks v září představila dalších jedenáct konfigurací podvozků řad CF a XF, a obě řady jsou tak nyní kompletní. A spolu s nimi také nový model LF. Se všemi těmito novinkami jsme měli možnost se seznámit i přímo v provozu v okolí španělské Barcelony. Všechna nová vozidla vykazují podle výrobce až o sedm procent nižší spotřebu paliva, která je výsledkem řady vylepšení, a především jinak integrovaných a zcela nových poháněcích soustav s nižšími otáčkami při provozní rychlosti vozidla.

​Francouzské zastoupení značky Krone otevřelo nové centrum v Lyonu

Francouzské zastoupení výrobce návěsů Krone otevřelo za přítomnosti přibližně 250 hostů z logistiky nové centrum v Lyonu nedaleko mezinárodního letiště Saint-Exupéry. V zahajovacím projevu předseda představenstva Bernard Krone řekl: „Stále se držíme naší strategie být co nejblíže zákazníkovi. Jako profesionální výrobce návěsů samozřejmě zajišťujeme i všechny související služby a nabízíme kompletní servisní balíčky.“

​Středočeská asociace dopravců slaví 25 let od svého založení

Letos je tomu 25 let od založení Asociace dopravních, spedičních a servisních společností Středních Čech (ADSSS), která začala sdružovat dopravní podniky zajišťující v regionu veřejnou autobusovou dopravu. Po roce 1989 se v Československu začíná zásadně měnit politická a hospodářská situace. Velké národní podniky ČSAD KNV se rozpadají na menší společnosti – státní podniky, které se následně privatizují.


Crister Fritzson byl potvrzen ve funkci předsedy CER

Novým předsedou Společenství evropských železnic a infrastrukturních společností na dvouleté období 2018 – 2019 je šéf švédského svazu železničních operátorů ASTOC a předseda představenstva a prezident švédské dráhy SJ Crister Fritzson. Rozhodla o tom volba na valném shromáždění CER, které se uskutečnilo v polském Gdaňsku při příležitosti konání mezinárodního železničního veletrhu TRAKO.


​Nová distribuční centra Eaton pod taktovkou DHL

Tři evropská distribuční centra pro elektronickou divizi společnosti Eaton vybuduje a bude provozovat na základě smlouvy podepsané na konci září společnost DHL Supply Chain. Centra budou umístěna v Německu, ve Velké Británii a v České republice, kde bude současné distribuční centrum DHL rozšířeno.

spinner