DN č. 6 - Finanční služby, Fleet management, Právní a poradenské služby, vychází 15.3., uzávěrka již 22.2.! 

Vydání 15/2017

​Na již dokončené projekty bylo vynaloženo přes 2,5 miliardy Kč

Letos byla schválena aktualizace Implementačního plánu k Akčnímu plánu rozvoje inteligentních dopravních systémů (ITS) v České republice do roku 2020. Z celkových osmdesáti projektů již bylo k dubnu letošního roku dokončeno osm a celkem na nich bylo proinvestováno 2,645 miliardy Kč bez DPH. Plánované náklady u nových projektů se odhadují na 2,675 miliardy Kč bez DPH s tím, že u jednoho projektu ještě nejsou stanoveny.

​Podepsáno memorandum o porozumění o komunikaci vozidel

Koncem června se ve Štrasburku uskutečnil 12. evropský kongres ITS. Jedním z jeho výstupů bylo podepsání memoranda o porozumění mezi konsorciem Car 2 Car, které sdružuje automobilový a telematický průmysl, a Platformou C-Roads o přípravě ITS služeb napříč Evropou do roku 2019, které budou založeny na bezdrátové komunikaci vozidel navzájem a také mezi vozidly a infrastrukturou.

​Byla založena platforma pro plně autonomní vozidla

První zasedání Platformy pro plně autonomní vozidla se uskutečnilo letos na jaře. Její vznik inicioval rezort dopravy s cílem využít a integrovat snahy různých subjektů a zájmových skupin v České republice týkající se rozvoje oblasti autonomního řízení.

Kyberkriminalita ohrožuje světovou logistiku a dopravu

Od posledních velkých útoků s virem WannaCry neuplynuly ještě ani dva měsíce, a už dochází k další vlně ataků kyberútočníků na světové systémy IT. Tentokrát jsou oběťmi zejména velcí poskytovatelé logistických služeb jako Maersk Line, APM Terminals, Deutsche Post a TNT Express. Nejvíce byly zasaženy podniky a filiálky na Ukrajině. Kdo za útoky stojí, není dodnes ještě jasné.


​Nezbytní pomocníci ve skladu urychlují identifikaci i vychystávání zboží

Rychlost, efektivita a automatizace. To je jasný trend, který se už několik let projevuje nejen v oblasti logistiky a skladování. Jedním z neodmyslitelných nástrojů, jak skladové hospodářství zefektivnit, je využití čteček čárových kódů. Ovšem zavedení samotných čteček je pouze částečným řešením, protože stacionární i mobilní čtečky musejí být napojeny na ucelený systém řízení skladu.

​Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - červenec 2017

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

LOGISTICKÁ CENA ELA 2017 – ELA AWARD 2017

Byla udělena v Bruselu společnosti AGCO Smart Logistics za projekt roku 2017. Její iniciativa spočívá v procesech inovací a spolupráce v managementu integrovaných dodavatelských řetězců. 

​Spolková vláda zvýší podporu nákladní železnice

Spolkový ministr dopravy a infrastruktury Alexander Dobrindt chce, aby vláda v následujících letech výrazně snížila poplatky za užívání infrastruktury pro železniční nákladní dopravu. Nový státní rozpočet na rok 2018 má pro tento záměr připraveno 350 milionů €. Nákladní provoz na železnici by díky tomu měl být levnější, navíc se má otevřít více prostoru pro investice do inovativních řešení.

Světová premiéra nového autobusu Tourismo RHD

V červnu byl ve světové premiéře v Bruselu představen nový zájezdový autobus značky Mercedes-Benz. Zadání pro konstruktéry znělo: maximální úspornost, bezpečnost, funkčnost i pohodlí. A výsledkem je nový model Tourismo RHD.

​Opatření vůči slovenským dopravcům jsou diskriminační

Podle statistiky rakouské zdravotní pojišťovny Wiener Gebietskrankenkasse bylo na základě zákona udělených 1984 pokut, z čehož většina (1006 případů) se týkala zahraničních zaměstnavatelů. Celková výše pokut za porušení zákona, který chrání rakouský trh před působením zaměstnanců s nižší mzdou, se ke konci minulého roku vyšplhala na 31,7 milionu €. V červenci o tom informovalo Sdružení ČESMAD Slovakia.

spinner