DN č. 11 - Mezinárodní kamionová doprava, Autobusová doprava, LUV, vychází 24.5., uzávěrka již 3.5.! 

Vydání 12/2017

​Implementace balíčku vyvolává oprávněné obavy nejen z nárůstu byrokracie

Evropský parlament schválil v loňském roce čtvrtý železniční balíček, který má jednak otevřít cestu k liberalizaci železničního trhu a jednak zrychlit, zjednodušit a zlevnit schvalování vozidel určených pro mezistátní dopravu. Zahájený proces jeho implementace do národních legislativ ale ukázal, že vše rozhodně nebude tak jednoduché, jak se mohlo na první pohled zdát. Opak je pravdou a problémů k diskusi bude dále spíše přibývat.

​Outsourcing může pomoci rozvoji malého a středního e-shopu

Při obchodování v e-commerce si drobní a střední podnikatelé často dávají záležet na vzhledu svého e-shopu, na strategii komunikace, nákupu zboží i stavu skladových zásob, ale když přijde na řadu fáze zabalení a expedice zboží, zásilky často balí „na koleni“ doma, či v garáži, kde také zboží nezřídka skladují.

​Ekologická řešení v hledáčku logistických operátorů i provozovatelů skladů

V centru pozornosti logistických firem a provozovatelů logistických parků stojí v posledních letech trvale udržitelný rozvoj a snaha o minimalizaci negativních vlivů na životní prostředí. Například koncern FM Logistic v roce 2014 vytvořil řešení pro trvale udržitelnou městskou logistiku Citylogin. Stále častěji dnes přicházejí i developeři se snahou minimalizovat vliv logistických parků na životní prostředí či snižovat spotřebu energie svých budov.

​Co přinesl květen 2017 v dopravě

Nejenže se digitalizace stále rozšiřuje, ale také se zvyšuje počet útoků na počítačové sítě. S osvětou všeho druhu týkající se digitalizace a automatizace v dopravě a logistice jako by se roztrhl pytel. Již méně je návodů, jak se chránit před novou kvalitou tzv. kyberútoků. Proto poučení třeba od sousedů nejsou na škodu. Podíváme se například na severoněmecké námořní přístavy, které pracují na svém ochranném systému. Brémský projekt PortSec je má v tom podpořit.

ČESMAD Bohemia: ​„Silniční balíček z Bruselu je pro nás nepřijatelný“

Obsah silničního balíčku, který zveřejnila Evropská komise, bohužel potvrzuje podle českých dopravců všechny neblahé tendence prosazující se nyní v Evropské unii. „Navenek se sice stále mluví o odstraňování bariér, snižování administrativy a jednotné silnější unii, praktické kroky jsou však zcela opačné,“ řekl minulý týden po zveřejnění balíčku prezident Sdružení ČESMAD Bohemia Vladimír Starosta.

​Nový mrazírenský sklad využívá unikátní technologii chlazení

Kapacitu pro až 4200 tun mrazírenského zboží a 4256 paletových míst nabízí nový mrazírenský sklad společnosti MD logistika v areálu v Dašicích na Pardubicku. Díky novým skladovým prostorám firma zvětšila skladovací kapacitu pro mražené zboží o celou čtvrtinu. Nový sklad C9 nabízí prostory s vnitřní teplotou –24 °C o ploše 1997 m2 a je propojen s rampou příjmu zboží a s expediční rampou stávající mrazírenské haly. Investice v hodnotě převyšující 55 milionů Kč vyrostla na místě nevyhovujícího skladu z 90. let.¨

​System Alliance Europe ocenila nejlepší partnery

S mimořádným napětím očekávali minulý týden v Bukurešti účastníci valné hromady společnosti System Alliance Europe výsledky vyhlášení nejlepších partnerů a udělení cen Performance Awards.Ceněnou trofej Partnera roku (Partner of the Year) letos získala společnost Gebrüder Weiss Holding AG. Firma po loňském úspěšném roce hodlá letos pokračovat ve strategii mezinárodního růstu, zejména v Asii a Severní Americe, a bude otevírat nové pobočky.

​Hapag-Lloyd dokončil převzetí rejdařství UASC

Kontejnerová rejdařství Hapag-Lloyd a United Arab Shipping Company (UASC) dokončila fúzi. S 230 loděmi s celkovou přepravní kapacitou 1,6 milionu TEU je nyní Hapag-Lloyd pátým největším kontejnerovým rejdařstvím na světě. Koncern zůstává registrovaný v Německu, hlavním sídlem je nadále Hamburk.

​Přístavní správa GPA láme rekordy

Přístavní správa Georgia Ports Authority (GPA) oznámila, že v dubnu odbavila 333 006 TEU, což představuje v meziročním srovnání nárůst o 11,7 procenta (o 34 966 TEU). Celková tonáž odbavená v přístavech spadajících pod GPA stoupla dokonce o 13 procent (334 950 tun) na 2,94 milionu tun. Letošní čtvrtý měsíc tak byl vůbec nejlepším dubnem v historii přístavní správy. „Savannah se vypracoval v hlavní bránu obsluhující východ Spojených států,“ zdůraznil výkonný ředitel GPA Griff Lynch.

​Sociální legislativa musí být šitá na míru silniční dopravě

Nová pravidla pro vysílání řidičů do zahraničí, která budou součástí připravovaného balíčku mobility Evropské komise, musí být vytvořena s ohledem na dopravní sektor, naprosto jasně definovaná a snadno vymahatelná. Výrazně by tomu mělo napomoci využití inteligentních řešení založených na digitální dokumentaci a elektronické výměně dat. Ještě před představením silničního balíčku to uvedli zástupci Mezinárodní unie silniční dopravy IRU.

spinner