DN č. 11 - Mezinárodní kamionová doprava, Autobusová doprava, LUV, vychází 24.5., uzávěrka již 3.5.! 

Vydání 8/2017

​Příprava výstavby vysokorychlostních tratí se musí výrazně zrychlit

Třetí dubnový den uplynulo přesně 10 let od vytvoření světového rychlostního rekordu vlaku na konvenční trati, francouzský rychlovlak TGV tehdy dosáhl rychlosti 574,8 km/hod. Tyto vlaky jezdí běžně rychlostí přes 300 km/hod., o které se nám na české železnici může jen zdát. Jak dlouho a dočkáme se vůbec vysokorychlostních tratí i u nás? Na toto téma se v poslední době rozproudila na různých úrovních poměrně bouřlivá diskuse.

​Ing. Karel Feix (Kapsch ČR): Stát se chová k mýtnému systému, jako by ani nebyl jeho

Pokud stát reprezentovaný ministerstvem dopravy nevypíše technologicky nezávislý tendr na provozovatele mýtného systému v ČR po roce 2019 a bude předem preferovat satelitní technologii, hrozí, že se znehodnotí investice v řádu miliard korun, které se dosud do provozu mýtného systému v ČR investovaly. „Přijde mi to, že stát se chová tak, jako by ten systém, co tady funguje, nebyl jeho, ale někoho jiného a on si nyní rozmýšlí, zda ho použije dále nebo ne,“ říká generální ředitel společnosti Kapsch ČR Karel Feix.

Ing. Jan Klas (ŘLP ČR): „Kapacita českého vzdušného prostoru je ve špičkových časech téměř vyčerpaná“

Již tři roky po sobě zaznamenává státní podnik Řízení letového provozu ČR rekordní počty letadel, které využívají jeho služby. Podle generálního ředitele Jana Klase je v některých časech už vzdušný prostor na hranici svých možností. „Rozhodně nechceme žádnému dopravci bránit, aby využíval český vzdušný prostor. Budeme ale zřejmě muset začít regulovat pohyb letadel v nejvytíženějších časech,“ řekl.


​Do rozvoje letiště půjde v příštím desetiletí 27 miliard Kč

Letiště Praha v rámci oslav 80. výročí od zahájení provozu odhalilo své vize rozvoje na další desetiletí. Představilo klíčové strategické projekty, které zahrnují rozvoj terminálů a navazujících ploch pro letadla, zkapacitnění dráhového systému, ale i úpravu veřejného prostoru před terminály a rozvoj širšího území letiště. Jejich realizace umožní v budoucnu odbavovat 21 milionů cestujících ročně.

​Co přinesl březen 2017 v dopravě

Letošní předjaří soustředilo pozornost na vodní toky nejen s ohledem na odchody ledových ker, ale též pokud šlo o dopravní politiku kolem naší hlavní řeky – byť na jejím zahraničním úseku.

​Stát chce opravit více než 600 kilometrů silnic

V letošním roce bude Ředitelství silnic a dálnic velmi intenzivně stavět a opravovat dálniční a silniční síť. Kromě modernizace dálnice D1 se postupně zahajují klíčové stavby, u nichž byl dojednán zrychlený režim nového posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Dohromady jde o 140 kilometrů úseků dálnic. Opravovat na dálnicích a silnicích prvních tříd se bude přes 600 kilometrů.

Nový integrovaný informační systémem pro vozidla Volvo

Větší a bezpečnější požitek z jízdy, snadnější navigace a efektivnější správa vozového parku – takové jsou podle zástupců značky Volvo Trucks hlavní výhody nového dotykového informačního systému, který je k dispozici jako prvek výbavy nových modelů řad Volvo FH, FM a FMX.

​Předán tisící model Tatra Phoenix

Pro civilní trh je od roku 2011 vlajkovou lodí automobilky Tatra Trucks obchodní řada Phoenix. A v březnu automobilka předala ve spolupráci se svým autorizovaným dealerem Parma Servis již tisící vyrobené vozidlo této řady. Jeho majitelem se stala společnost AB Kamenostavba – BN.

​Mezinárodní železniční konference přivítala špičky evropské železnice

Po dvou letech přivítal vysočanský hotel Clarion Congress Hotel Prague již šestý ročník mezinárodní železniční konference IRFC 2017, tentokrát pod sloganem Udělejme evropskou železnici snadnější. Konferenci již tradičně uspořádala OLTIS Group, která je jedinou a uznávanou společností s úspěšnými akcemi podobného typu a s celoevropským dosahem.

​Polemika: Kde jsou hranice automatizace na železnici?

Se zájmem jsem si přečetl v tisku (mimo jiné v DN 3/17) rozhovor s generálním ředitelem AŽD Praha Ing. Zdeňkem Chrdlem, který informoval o tom, že připravují projekt, kde by měl vlak fungovat jako automat a jezdit bez strojvedoucího. Touto myšlenkou se zabývají i jiné železnice v Evropě.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - duben 2017

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

27. DUBEN – DEN DODAVATELSKÉHO ŘETĚZCE JIŽ PODESÁTÉ

ELA informuje o akci, ve které hraje zásadní organizační roli její iniciátor, německé společenstvo Logistika. Vychází se z toho, že logistika a management dodavatelského řetězce jsou více než jen doprava, skladování a překlad.

Volvo Trucks slaví 20. výročí působení v ČR

Dne 1. dubna roku 1997 otevřela značka Volvo Trucks své oficiální zastoupení v České republice. Při příležitosti oslav tohoto výročí připravila na letošní rok řadu aktivit, které jsou určeny nejen zákazníkům a partnerům, ale také řidičům a příznivcům tohoto švédského výrobce nákladních vozidel.


spinner