​Češi si letos oblíbili rekreační plavbu, provoz se zvýšil o pětinu

​Češi si letos oblíbili rekreační plavbu, provoz se zvýšil o pětinu

14.10. - Češi si letos oblíbili rekreační plavbu na tuzemských řekách. Například na vltavské kaskádě cestovalo během plavební sezony od dubna do konce září téměř 12 000 lodí, což je o zhruba 22 procent více než o rok dříve. Koronavirová krize naopak snížila zájem o kapitánské zkoušky a také registraci nových plavidel. Vyplývá to z analýzy Státní plavební správy, kterou má ČTK k dispozici.


Zájem o rekreační plavbu vzrostl přes koronavirová omezení, která platila zejména na začátku plavební sezony a dočasně omezila proplouvání plavebních komor. K růstu zřejmě přispěl větší počet lidí, kteří letos trávili dovolenou v Česku. To se projevilo i na zvýšení počtu cestujících na lodích, do konce září cestovalo na vltavské kaskádě více než 47 600 lidí, meziročně o 10 000 více.

Provoz na českých řekách pozitivně ovlivnila i hydrologická situace, která po delší době umožnila plout na velké části Vltavy prakticky po celou sezonu.

Jarní krize se však podepsala na zájmu o zkoušky pro vůdce malých a rekreačních plavidel. Úřad jich letos vydal 2166, což je oproti předchozímu roku asi o pětinu méně. Málo žadatelů bylo především na jaře v době první vlny koronavirové epidemie, v létě naopak plavební úřad posiloval termíny zkoušek. Ustal i počet nově zaregistrovaných malých lodí, konkrétně o více než sto na 633. Podle úřadu roli hrály předchozí silné roky, určité přesycení trhu a také omezení během krize.

Snížil se i podíl přestupků, kterých policie zjistila 217. Nejčastěji šlo o nerespektování značení a technickou nezpůsobilost plavidla. Ve 12 případech pak byli vůdci lodí pod vlivem alkoholu. Policie však zároveň letos provedla zhruba o 300 méně kontrol, konkrétně 977.

(čtk, tl)

Foto: archiv
spinner