​Zastropování cen energií města vítají, v Budějovicích udrží provoz elektrobusů

​Zastropování cen energií města vítají, v Budějovicích udrží provoz elektrobusů

3.11. - Dopravní podniky v Brně a Českých Budějovicích vítají rozhodnutí vlády o zastropování ceny energií pro městské podniky. V Budějovicích díky němu nebude nutné odstavovat autobusy na elektrický pohon. Naproti tomu městských organizací v Hradci Králové se opatření kabinetu nedotkne, protože mají zajištěné dodávky za cenu nižší než vládou stanovené maximum.

Stanovení stropu cen energií pro veřejné podniky bez obchodní povahy považuje budějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová za velmi důležité. Kvůli vysokým cenám energií vzešlým z veřejné soutěže město uvažovalo o odstavení autobusů poháněných elektřinou.
"Zastropování cen energií nám umožní provoz tak, jak jsme zvyklí. Nebudeme muset odstavovat část flotily," řekla primátorka Českých Budějovic. Dopravní podnik ale upraví provoz některých linek, které cestující využívají méně než před pandemií, dodala.
Zastropování ceny plynu i pro dopravní podniky uleví starostem i brněnského dopravního podniku. Polovina jeho autobusů jezdí na stlačený zemní plyn, a díky zásahu vlády bude moct jezdit i nadále. Autobusy staré jen několik let tak nebude potřeba odstavovat, řekl generální ředitel podniku Miloš Havránek.
Nyní musí brněnský městský dopravce vyřešit, jak plyn nakoupit. Do výběrových řízení se během roku nikdo nepřihlásil. Minulý týden podnik poprvé vstoupil přímo na burzu, ale ani tam se nepodařilo dojednat kontrakt.
Podniků a organizací města Hradec Králové se vládní zastropování cen týkat nebude. "Městské organizace mají dodávky elektrické energie pro příští rok zajištěné. Ceny vysoutěžené sdruženým nákupem jsou nižší, než je stanovený limit," řekla ČTK mluvčí radnice Kateřina Rohlíčková.
Do sdruženého nákupu spadá v Hradci například i nákup energií pro městský dopravní podnik. Ten ročně spotřebuje asi 5700 MWh elektrické energie, zejména na provoz trolejbusů a elektrobusů.
Vláda premiéra Petra Fialy včera také zrušila limit pro cenový strop u malých a středních firem u dodávek plynu, který dosud činil 4200 MWh. V praxi to podle premiéra znamená, že například pekárny nebo sklárny budou mít zastropováno 80 procent spotřeby plynu.
(čtk)
Foto: LAN

spinner