​Vrchní soud bude řešit údajné machinace ostravského dopravního podniku

​Vrchní soud bude řešit údajné machinace ostravského dopravního podniku

8.11. - Před olomouckým vrchním soudem dnes stanou bývalí šéfové ostravského dopravního podniku obžalovaní z machinací se zakázkami Evropské unie. Bývalý ředitel Dopravního podniku Ostrava František Kořínek a jeho náměstek Radoslav Hanzelka podle obžaloby pochybili při zadávání zakázky na modernizaci tramvají či nákupu nových trolejbusů. Zakázky byly financovány z peněz Evropské unie, které obžalovaní údajně způsobili škodu 230 milionů korun. Ostravský soud je potrestal podmínkou, žalobce původně požadoval tresty nepodmíněné v rozmezí pěti a šesti let.

Oba muži jsou obžalováni z poškození finančních zájmů Evropské unie a porušení povinností při správě cizího majetku, hrozí jim trest až deset let vězení. Ostravský krajský soud jim letos v dubnu uložil tříletý podmíněný trest se zkušební dobou pěti let, zákaz působení ve vedení firem a peněžitý trest půl milionu korun. Během procesu oba souzení manažeři vinu odmítli.

Zakázka, která je předmětem obžaloby, se skládala z několika částí. Šlo o nákup deseti trolejbusů, jedné nízkopodlažní tramvaje a renovace a modernizace dvou desítek starších tramvají. Podle obžaloby Kořínek a Hanzelka, kteří v té době byli také předsedou, respektive místopředsedou představenstva, v žádosti o dotaci zatajili některé podstatné věci. Podle obžaloby byla navíc oprava tramvají bezdůvodně předražená. Před touto zakázkou dopravní podnik tramvaje modernizoval sám a oprava jedné jej vyšla na 13 milionů korun. Pražské firmě ale platil 18 milionů.

Na údajné machinace s dotací policie přišla při vyšetřování kauzy ostravského lobbisty Martina Dědice. Obžalován byl například z přijetí úplatku při sjednání zakázky na modernizaci ostravských tramvají.

(čtk)

Ilustrační foto: DPO

spinner