V MHD bude možné platit kartami různých dopravců

V MHD bude možné platit kartami různých dopravců

Dopravní podnik v Pardubicích letos zmodernizuje odbavovací systém, který pak umožní platit jízdné kartami od více dopravců i bankovní kartou. Modernizace bude stát 27 milionů Kč. Řekl to ředitel podniku Tomáš Pelikán.

„Odbavovací systém máme od roku 2006, kdy jsme jako jedni z prvních použili dopravní kartu na odbavení cestujících. Po 11 letech má své za sebou. Aby měl přidanou hodnotu pro lidi, zavedeme do systému i karty jiných dopravců,“ informoval Tomáš Pelikán.

Cestující nyní platí jízdné Pardubickou kartou, po modernizaci ho budou moci uhradit navíc také IREDO kartou, IN ČD kartou nebo bankovní kartou. Pardubická elektronická peněženka bude identická s kartou Českých drah. Fungovat budou obousměrně, a to i v případě časových jízdenek. Jejich majitelé na nich mohou mít nahrané jízdenky na delší časové období pro jízdu vlakem i MHD. Na zavedení nového odbavovacího systému má dopravní podnik čas do podzimu letošního roku, kdy musí vyúčtovat evropské dotace. Z EU může získat až 21 milionů Kč. Hned na začátku roku začnou programátoři připravovat software a vítězná firma vyrábět čtečky do vozidel.

Nový systém začne fungovat o prázdninách

Samotná výměna systémů zhruba ve 130 vozech se uskuteční o prázdninách. „Musíme všechno stihnout v krátkém čase, prázdniny jsou na to ideální. Pardubické karty v předem určené době přestanou fungovat. Cestující si je pak musí vyměnit, což snad bude zdarma, nebo začnou používat karty na placení jízdného od jiných dopravců,“ pokračoval ředitel. Dopravní podnik v posledních letech ročně přepraví kolem 26 až 27 milionů lidí. V roce 2008 svezlo MHD 30 milionů pasažérů. Společnost vlastněná městem postupně pořizuje plně klimatizované vozy, zavedla wi-fi připojení ve vozech, v některých autobusech si také lidé mohou dobít mobilní telefon přes USB port. V letošním roce podnik také prodlouží trolejbusové linky k Zámečku a do Ohrazenic a nakoupí další trolejbusy.

(čtk)

Foto: Wikimedia

spinner