Stát za slevy v dopravě dal v dubnu 486 milionů, celkem 3,7 miliardy korun

Stát za slevy v dopravě dal v dubnu 486 milionů, celkem 3,7 miliardy korun

28.6. - Stát zaplatil v dubnu za slevy v dopravě 486 milionů Kč. Jde o druhou nejvyšší částku od začátku platnosti slev, více zaplatil pouze loni v říjnu. Nejvíce z kompenzací dostaly České dráhy, mezi autobusovými dopravci Student Agency. Oznámila to mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Za prvních osm měsíců od loňského září stát za slevy dopravcům vyplatil zhruba 3,7 miliardy Kč.

Studenti do 26 let a senioři nad 65 let mohou od loňského 1. září využívat ve vlacích a autobusech slevu 75 procent z jízdného, kterou loni schválila vláda. Ministerstvo dopravy předpokládá, že slevy celkově vyjdou na šest miliard korun ročně. Peníze na slevy obsahuje i návrh státního rozpočtu pro příští rok.

České dráhy, které jsou největším českým dopravcem, dostaly v dubnu za poskytnuté slevy více než 217 milionů Kč. Další železniční dopravce RegioJet vyfakturoval téměř 31 milionů Kč. Mezi autobusovými dopravci poskytla nejvíce slev společnost Student Agency, která od státu za duben dostala 15,9 milionu Kč.

Nejvíce dosud stát dopravcům za slevy zaplatil v říjnu, kdy kompenzace činily 512 milionů Kč. Naopak v prosinci to bylo skoro o 100 milionů Kč méně, což bylo zapříčiněno zejména vánočními svátky.

Slevy platí na všech vnitrostátních dálkových regionálních autobusových a železničních linkách, v integrovaných dopravních systémech a také na linkách městské hromadné dopravy, které zajíždějí za hranice města. V železniční dopravě platí pouze ve vozech druhé třídy. Podle dopravců se po zavedení slev zvýšil počet cestujících v jednotkách procent.

(čtk)

Foto: ČD

spinner