​Slevy v dopravě v listopadu stály 488 milionů Kč, méně než v říjnu

​Slevy v dopravě v listopadu stály 488 milionů Kč, méně než v říjnu

30.1. - Ministerstvo dopravy vyplatilo dopravcům za loňský listopad 488,3 milionu Kč jako kompenzace za slevy ve veřejné dopravě, což je méně než v říjnu. Nejvíce dostaly České dráhy, a to 207,5 milionu Kč. Sdělila to mluvčí ministerstva Lenka Rezková. Dohromady slevy za první tři měsíce fungování od září 2018 stály 1,46 miliardy Kč. Ročně by slevy měly vyjít na šest miliard Kč.

Studenti do 26 let a senioři nad 65 let mohou od 1. září využívat ve vlacích a autobusech slevu 75 procent z jízdného, kterou loni schválila vláda. Slevy podle dopravců zatím zvýšily počet cestujících v jednotkách procent.

Dosud nejvíce dopravci za slevy vyfakturovali v říjnu, stát jim tehdy zaplatil 512 milionů Kč. Naopak nejméně stát za slevy zaplatil v září, což však bylo zapříčiněno především začátkem školního roku na univerzitách až v závěru měsíce. Podle Rezkové se tak zatím nic nemění na předpokládaných ročních výdajích na slevy ve výši zhruba šesti miliard Kč.

Ačkoliv České dráhy dostaly ze všech dopravců největší díl z kompenzací za listopad, jde o dosud nejmenší částku pro státního dopravce od začátku platnosti slev. Celkově dráhy za tři měsíce dostaly přes 657 milionů Kč. Na druhém místě byl v listopadu RegioJet s 29 miliony Kč. Z autobusových dopravců nejvíce vyfakturovala Arriva Morava, a to 16,8 milionu Kč.

Slevy platí na všech vnitrostátních dálkových regionálních autobusových a železničních linkách, v rámci integrovaných dopravních systémů a také na linkách městské hromadné dopravy, které zajíždějí za hranice města. V rámci železniční dopravy platí pouze ve vozech druhé třídy.

(čtk)

spinner