Sankce Arrivě budou v řádu statisíců

Sankce Arrivě budou v řádu statisíců

Za zpoždění nebo nefungující prodej jízdenek v některých vlacích uplatní Zlínský kraj vůči společnosti Arriva vlaky sankce v řádu statisíců korun. Dopravce bude muset hejtmanství uhradit i výpadky v tržbách, které jsou příjmem kraje a jež kvůli potížím s odbavovacím systémem vznikají. Přesná částka, kterou bude kraj po Arrivě chtít, by měla být známá v únoru, řekl minulý týden novinářům po jednání se zástupci Arrivy hejtman Jiří Čunek. Arriva vlaky zajišťuje od 15. prosince veřejnou dopravu na několika tratích ve Zlínském kraji.

Především v prvních dnech platnosti nového jízdního řádu nabírala část spojů dopravce desítky minut zpoždění, ve vlacích chyběly české nápisy, některé vozy dokonce vůbec nevyjely. Společnost stále řeší i problémy s odbavovacím systémem. Ze smlouvy mezi krajem a Arrivou podle Jiřího Čunka vyplývá, že ji v současné situaci nemůže hejtmanství vypovědět.

„Pochybení, která tam byla, nás k tomu neopravňují. Nicméně nás opravňují k tomu, že uložíme Arrivě pokutu. Pokuta za ta pochybení jistě bude v řádu statisíců a Arriva bude pochopitelně muset nahradit Zlínskému kraji mimo toto příjem, který nám neodvedla kvůli tomu, že cestující jezdili zdarma, protože si nemohli zakoupit jízdenku,“ řekl Jiří Čunek. Většina chyb, kterých se Arriva dopustila, bude podle něj vyřešena do konce ledna. „Převážná část jich už byla odstraněna,“ doplnil hejtman.

Generální ředitel Arriva Transport Česká republika Daniel Adamka minulý týden uvedl, že se v případě prokázání pochybení společnost nebude pokutě bránit a zaplatí ji. Firma podle něj pracuje na tom, aby se situace v kraji zlepšovala. „Zpoždění, která byla první týden, teď už nejsou a z pohledu dodržování jízdního řádu se situace stabilizuje. Co se týká odbavování v pokladnách, všechny pokladny fungují, prodávají jízdenky,“ upřesnil Daniel Adamka.

Podle Tomáše Nedbala, jednatele společnosti Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje (KOVED), většina vlaků Arrivy minulý týden ve Zlínském kraji jezdila na čas, případně s drobným provozním zpožděním několika minut. Na vznikající zpoždění měla vliv mimořádná událost u České Třebové, kvůli níž musejí přípojné vlaky Arrivy čekat na dálkovou dopravu.

V některých vlacích Arrivy v regionu však podle Daniela Adamky přetrvávají potíže s prodejem jízdenek kvůli nefunkčnímu odbavovacímu systému. „Bohužel náš dodavatel nedodal zařízení, která jsme si objednali. Tím pádem my jsme se hned první týden provozu rozhodli vyměnit tato zařízení a objednali jsme jiná zařízení, která by nejpozději do konce měsíce, ale já doufám, že to bude už o dva týdny dříve, měla být k dispozici a prodej jízdenek tak bude

zajištěn,“ uvedl Daniel Adamka.

Na základě smluv se Zlínským krajem obsluhuje Arriva spoje z Rožnova pod Radhoštěm do Bylnice, ze Vsetína do Velkých Karlovic, mezi Starým Městem u Uherského Hradiště a Bylnicí a Uherským Brodem a Luhačovicemi. Loni uzavřená smlouva se společností Arriva vlaky platí deset let. Na dalších tratích v regionu nadále jezdí České dráhy.(čtk)

Foto: Arriva

spinner