RegioJetu se podařilo ustát nástup FlixBusu, autobusy vydělávají

RegioJetu se podařilo ustát nástup FlixBusu, autobusy vydělávají

4.1. - Firmě RegioJet se loni podařilo ustát konkurenční nástup FlixBusu a postupně vrátit autobusovou dopravu do zisku, řekl její majitel Radim Jančura. Po škrtech některých méně vytížených spojů a výjimečně i linek letos Radim Jančura předpokládá nový rozvoj jak tuzemské, tak mezinárodní dopravy. Úspěšně konkurovat se RegioJetu daří i díky postupnému rozvoji dálkové železniční dopravy, dodal.

„Chystáme mezinárodní spoje v Německu, Polsku, Rakousku a díváme se i na další trhy,“ uvedl Radim Jančura. První autobus vypravil na linku Praha - Brno před 15 lety a až do léta 2017 téměř nerušeně svůj byznys rozvíjel, přepravil přes 100 milionů cestujících. Tehdy ho ohrozil nástup FlixBusu, kterému se za pár let podařilo ve většině evropských států zlikvidovat konkurenci.

Přestože Radim Jančura opět chystá rozvoj a tvrdí, že se postupně vrací část ze sedmi procent cestujících, které s příchodem konkurence ztratil, připravuje se i na soudní bitvu s FlixBusem. Konkurenta viní z nekalé soutěže a podnákladových cen. Předžalobní výzvu poslal loni v květnu. FlixBus však uvedl, že své podnikání považuje za férové podle zákona.

Radim Jančura předpokládá, že by u soudu mohl uspět paradoxně s ohledem na případ, kdy jeho společnost vytlačila před více než deseti lety konkurenční Asianu. Antimonopolní úřad i soud mu udělily milionové pokuty, Radim Jančura přesto s výroky nesouhlasí.

RegioJet plánuje další rozvoj železničních spojů

RegioJetu se daří FlixBusu konkurovat i díky kombinaci autobusové dopravy s železniční, tvrdí Radim Jančura. Loni výrazně vstoupil na trať z Prahy do Brna, Bratislavy a Vídně.

Vlakové spoje se letos od dubna rozšíří o jeden pár vlaků z Bratislavy přes Brno a Prahu do Českých Budějovic s návazným autobusem do Českého Krumlova. „Další rozvoj nedotované železniční dopravy v budoucnu předpokládáme především na mezinárodních trasách, ať už posilováním existujících nebo otevíráním nových spojení,“ uvedl Radim Jančura.

Některé hospodářské výsledky Jančurova firma zveřejňuje se zpožděním. Za autobusy jsou známé tržby pouze za rok 2016 a činily 2,2 miliardy Kč. Za vlaky již zveřejnil výsledky za rok 2017, tržby činily jednu miliardu Kč a ztráta byla 36 milionů Kč.

(čtk)

Foto: RegioJet

spinner