​Pět regionálních dopravců se sloučilo do společnosti Z-Group bus

​Pět regionálních dopravců se sloučilo do společnosti Z-Group bus

15.1. - Pět regionálních autobusových dopravců z portfolia podnikatele Zdeňka Zemka se sloučilo do společnosti Z-Group bus. Fúze firem Krodos Bus, Housacar, ČSAD autobusy Plzeň a Autobusová doprava-Miroslav Hrouda do společnosti ČSAD Vsetín, která byla následně přejmenována, se uskutečnila na přelomu roku. Skupina zajišťuje veřejnou linkovou dopravu v několika krajích. Zaměstnává stovky řidičů, plánuje přijímat další, řekl ČTK její mluvčí Miroslav Slaný.


Sloučení firem se chystalo delší dobu. "Hlavním důvodem je konsolidace rozdrobených dopravních společností do jednoho centrálně řízeného celku, zjednodušení vlastnické a organizační struktury a snížení celkových nákladů na provoz a správu těchto společností. Na některých místech se totiž dublovaly aktivity, které je efektivnější řídit jednotně," uvedl Slaný.

Skupina Z-Group bus má dvě regionální divize. Součástí fúze zatím nebyly Okresní autobusová doprava Kolín a Autobusy Karlovy Vary, které taktéž patří do holdingu Z-Group ovládaného Zemkem. Na rozdíl od sloučených firem mají s kraji uzavřené takzvané netto smlouvy, při nichž nesou riziko nákladů i tržeb. "Příjmy dopravce tvoří vedle kompenzace hrazené objednatelem i realizované tržby z přepravy cestujících a bylo by velmi komplikované a problematické zrealizovat převod těchto smluv, vyúčtování a tak dále," uvedl Slaný.

Přesto se podle něj do budoucna počítá s tím, že se Okresní autobusová doprava Kolín (OAD) i Autobusy Karlovy Vary (AKV) stanou součástí Z-Group bus. Nebude to však dříve než příští rok. Aktuálně podle Slaného zaměstnávají Z-Group bus, OAD a AKV dohromady zhruba 1200 řidičů. "V souvislosti s fúzi jsme žádné řidiče nepropouštěli. Z dlouhodobějšího hlediska naopak plánujeme další nábor řidičů," řekl mluvčí.

Zemkovi dopravci, tedy včetně OAD a AKV, se podílejí na zajišťování veřejné linkové dopravy v Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Středočeském, Moravskoslezském a Zlínském kraji a také v Praze. V mnoha městech mají na starost i provoz městské hromadné dopravy.

Skupina Z-Group bus, která má sídlo ve Zlíně, nabízí zákazníkům také vnitrostátní a mezinárodní zájezdovou dopravu. Poskytuje i zvláštní linkovou dopravu, tedy například návoz a svoz zaměstnanců do firem. Provozuje cyklobusy a skibusy, zajišťuje náhradní autobusovou dopravu při výlukách na železnicí. Dále nabízí servis autobusů a nákladních vozidel, provozuje mycí linky, zabývá se též prodejem a distribucí pohonných hmot.

(čtk, tl)

spinner