Liberecký kraj plánuje založit vlastní dopravní společnost

Liberecký kraj plánuje založit vlastní dopravní společnost

24.1. - Liberecký kraj plánuje založit vlastní dopravní společnost, která by zajistila autobusovou dopravu v kraji. Původně chtěl kraj odkoupit 86 procent akcií v již existující firmě ČSAD Liberec, plány ale na návrh konkurenčního dopravce BusLine zablokoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) předběžným opatřením. Kraj se ale myšlenky na vlastního dopravce nechce vzdát. Je to cesta, jak mít náklady na veřejnou dopravu pod kontrolou, řekl liberecký hejtman Martin Půta.

„Autobusová doprava nás bude letos stát zhruba 330 milionů korun, to je o deset procent víc než loni. Myslím, že se ukázalo, že ve chvíli, kdy platíte více než 60 procent nákladů nějaké služby a navíc v té veřejné službě je podstatná část mezd regulována státem, tak je možná nejrozumnější si tu věc zařizovat vlastními silami," řekl Martin Půta. Liberecký kraj tak chce podobně jako třeba sousední Ústecký kraj zajišťovat veřejnou autobusovou dopravu vlastní firmou. Zatímco Dopravní podnik Ústeckého kraje je příspěvkovou organizací, Liberecký kraj chce založit společnost s ručením omezeným. Zastupitelé o tom budou rozhodovat v úterý 30. ledna.

Liberecký kraj objednává v posledních letech veřejnou dopravu ve stabilním rozsahu. Autobusoví dopravci najezdí bezmála 13,7 milionu kilometrů a dopravci na železnici přes čtyři miliony kilometrů. Kraj také přispívá na tramvajové spojení mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou a na některé prodloužené linky liberecké městské dopravy například do Kryštofova Údolí nebo Stráže nad Nisou. Zajištění veřejné dopravy loni stálo Liberecký kraj přes 673 milionů korun, téměř o devět procent víc než o rok dříve. Hlavním důvodem bylo zvýšení mezd řidičů autobusů od ledna loňského, na němž se dohodla vláda s odbory.

(čtk)

spinner