Královéhradecký kraj vybere dopravce na železnici přímým zadáním

Královéhradecký kraj vybere dopravce na železnici přímým zadáním

18.6. - Královéhradecký kraj vybere železniční dopravce pro zajištění dotované dopravy od prosince 2021 takzvaným přímým zadáním. Včera to schválili zastupitelé kraje. Dopravce bude kraj vybírat pro pět oblastí na deset let. Způsob přímého zadání zvolily již dříve i jiné kraje, včetně například sousedního Pardubického.

V současnosti zajišťují železniční dopravu v Královéhradeckém kraji České dráhy a v menší míře společnost GW Train Regio. Pro letošní rok se jedná o 5,6 milionu vlakových kilometrů. Kraj letos na železniční dopravní obslužnost dává 389 milionů Kč. Dopravu na železnici má kraj s dopravci smluvně zajištěnou do prosince 2021.

„Všechny tratě v Královéhradeckém kraji rozdělené do pěti oblastí chceme nyní notifikovat, tedy oznámit předběžné informace pro veřejnou zakázku na jejich provoz. Postup přímého zadání je výhodný, protože v ostatních krajích vedl mimo jiné k optimalizaci finančních nákladů,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček.

Královéhradecký kraj nyní začne připravovat detailní smluvní podmínky pro zadání zakázky. Půjde například o počet a vybavení kolejových vozidel, rozsah dopravy, kompenzace za poskytování veřejné služby, podmínky cenové indexace, tarifní podmínky či sankce za neplnění povinností.

U autobusové dopravy kraj vypsal otevřený tendr na nové dopravce loni v říjnu. Hodnota tendru na dopravu pro roky 2020 až 2030 je 7,7 miliardy Kč, soutěží se osm oblastí. Nabídky do soutěže v polovině května podalo devět firem. Kvůli námitce proti zadávacím podmínkám od společnosti Autobusová doprava Podbořany se tendrem nyní zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podle kraje je námitka firmy neoprávněná. Referenční rozsah výkonu dopravy kraj stanovil na 18,4 milionu autobusových kilometrů ročně. Zakázka počítá s nasazením 248 autobusů.

(čtk)

spinner