​Italský region bude platit jízdné lidem bez domova

​Italský region bude platit jízdné lidem bez domova

12.2. - Italský kraj Emilia Romagna se rozhodl, že bude hradit dlouhodobé jízdné v hromadné dopravě lidem bez domova. Po opatření volali sociální pracovníci, podle kterých opakované pokuty za jízdu načerno ztěžují zlepšení sociální situace těchto lidí, napsal deník La Repubblica. Na sociální program kraj uvolnil 1,5 milionu eur (zhruba 39 milionů korun).


"Mnoho lidí bez domova potřebuje cestovat hromadnou dopravou, aby se dostavili do středisek, která jim poskytují alespoň minimální životní podporu," uvedly organizace, které se zabývají pomocí osobám bez trvalého přístřeší. Podle nich tito pasažéři dostávají opakovaně pokutu za černou jízdu. "Pokuty se ale míjejí účinkem alespoň do té doby, než se dané osobě podaří se vymanit z naprosté chudoby," dodaly organizace ve výzvě adresované kraji.

Dopravní podniky přitom již udělenou pokutu nemohou zrušit, ani když sociální odbor potvrdí, že pokutovaný je bez prostředků. Sociální pracovníci již zaznamenali případ, kdy osoba bez domova nahromadila pokuty a penále za jízdu načerno ve výši 70.000 eur (1,8 milionu korun).

Podle terénních pracovníků se situace lidí bez domova zhoršila během pandemie, a to kvůli uzávěře mnoha veřejně přístupných míst a nižšímu pohybu lidí v ulicích.

V rámci programu kraj financuje úlevy na jízdném pro nízkopříjmové či početné rodiny.

(čtk, tl)

Ilustrační foto: archiv
spinner