Brno vybralo firmy na studii proveditelnosti podzemní železnice

Brno vybralo firmy na studii proveditelnosti podzemní železnice

10.9. - Brno vybralo firmy na vypracování studie proveditelnosti pro stavbu podzemní železnice. Hotová by měla být za rok, řekl dnes novinářům náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Brno chce takzvaný severojižní kolejový diametr podobný metru stavět s ohledem na připravované nové nádraží v odsunuté poloze. Cílem diametru je ulevit městské hromadné dopravě na povrchu.


Studie má napovědět, jestli bude lepší vést pod centrem města tramvajovou či železniční trať nebo klasické metro a zda se vůbec stavba ekonomicky vyplatí. Dráha má stát miliardy korun. Studie se skládá ze tří na sebe navazujících částí. První bude sociologický průzkum města a příměstské oblasti zaměřený na mobilitu. "Řekne nám, jaké dopravní prostředky lidé používají a kam v brněnské metropolitní oblasti nejčastěji cestují. Také zjistí rozložení cest během dne," uvedl Hladík. Část vypracuje za 2,5 milionu společnost STEM/MARK.

Navazující dopravní model potřebný pro konečnou studii vytvoří za dva miliony korun městská společnost Brněnské komunikace. "Poslední a hlavní část bude technicky zaměřená. Odborníci v ní posoudí zásadní parametry možných dopravních módů, které mohou vést především z jihu města na sever," řekl Hladík.

Studie také posoudí vliv diametru na životní prostředí a na územní plánování. "Důležitým faktorem bude i ekonomické vyhodnocení. Na dnešní schůzi jsme vybrali sdružení firem, které studii vypracují. Jsou to společnosti Moravia Consult Olomouc a Metroprojekt Praha. Cena za vyhotovení je 11,5 milionu korun," uvedl radní pro územní plánování Filip Chvátal (KDU-ČSL).

O podzemní kolejové dráze se v Brně mluví od 70. let minulého století. Město si od ní dlouhodobě slibuje rychlejší spojení v severojižním směru a výrazné odlehčení povrchové dopravě, která je v posledních letech ve špičkách přetížená.

(čtk, tl)

Foto: archiv
spinner